Prawidłowa temperatura u niemowlaka – jak ją kontrolować?

Pojawienie się na świecie dziecka jest wielkim wydarzeniem i często rewolucją w życiu jego rodziców, którzy w krótkim czasie pragną, posiąść jak najlepszą wiedzę o pielęgnacji swojego maluszka. Wielu rodziców przerażeniem napawa myśl o jakichkolwiek kłopotach zdrowotnych ich dziecka, dlatego starają się być ekspertami w dziedzinie jego zdrowia i monitorują każdy możliwy parametr. Jednym z nich jest temperatura u niemowlaka, której zmiany niepokoją rodziców bardzo, szczególnie kiedy pojawiają się po raz pierwszy w życiu maleństwa. Jaka zatem powinna być prawidłowa temperatura u dziecka? Jak ją mierzyć, jak można zaradzić odchyłom od normy oraz co może wywoływać zmiany ciepłoty ciała?

Mierzenie temperatury

Prawidłowa temperatura u niemowlaka waha się pomiędzy 36,4 do 37,6 stopni Celsjusza. Ponieważ system termoregulacji ciała nie jest jeszcze w pełni dojrzały, możliwe są duże wahania temperatury. Podany zakres dotyczy temperatury mierzonej u dziecka, które jest w stanie spoczynku. Pod uwagę należy też brać czynniki, które mogą wpływać na wynik mierzonej temperatury jak pora dnia, temperatura powietrza a odpowiednia ilość odzieży, czy dziecko jest aktywne, a nawet część ciała, miejsce, w którym pomiaru dokonujemy. Pomiar może być wykonany u w odbycie, w ustach, w uchu lub pod pachą. Jedynie u dzieci do czwartego tygodnia życia nie powinno się mierzyć temperatury w ustach oraz pod pachą. Wyniki mogą być niedokładne, a sama czynność może okazać się niebezpieczna dla noworodka. Najtrafniejszym wydaje się mierzenie ciepłoty ciała w uchu lub odbycie. Właściwa temperatura, która mierzona jest w odbycie, powinna wynosić 36,6-38,5, minus pół stopnia, które należy zawsze odjąć, aby uzyskać dokładny wynik. Natomiast, temperatura mierzona w uszku oscyluje pomiędzy 35,7-38 stopni Celsjusza. Warto też pamiętać, że zazwyczaj poranne pomiary będą niższe niż te wieczorem, dlatego najlepiej temperaturę mierzyć po przebudzeniu się malca.
Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze wybór odpowiedniego termometru. Dzisiaj, kiedy termometry rtęciowe są już wycofane ze sprzedaży, na rynku jest cała gama elektronicznych, a nawet bezdotykowych urządzeń. Wybór należy do rodziców. Dla niemowląt warto zakupić termometr z giętką i miękką końcówką oraz pamiętać o odpowiedniej higienie tego urządzenia.

Gorączka u niemowlaka

O gorączce mówimy, kiedy pomiar wskazuje na więcej niż 38 stopni Celsjusza. Często wtedy niemowlę jest niespokojne, ma rozpalone policzki i ciało a spojówki załzawione. Chociaż pojawienie się gorączki może świadczyć o infekcji wirusowej i bakteryjnej, to nie każda podwyższona temperatura musi od razu oznaczać chorobę. Bardzo możliwe, że dziecko jest ubrane zbyt ciepło do panujących warunków lub najzwyczajniej podejmowało aktywność fizyczną ponad swoje możliwości. Kiedy gorączce towarzyszy kaszel, katar, wymioty czy biegunka wtedy dość łatwo można zdiagnozować, że to infekcja. Gorączki nie można ignorować, dziecko należy obserwować i w razie potrzeby spróbować zbić temperaturę lekiem przeciwgorączkowym dla małych dzieci, w dawce dostosowanej do wagi dziecka. Czasem zdarza się, że pojawia się gorączka, której nie towarzyszą żadne dodatkowe sygnały, a czynniki zewnętrze zostały wykluczone. Możliwe, że doszło do zakażenia układu moczowego lub tak zwanej trzydniówki. Bardzo wysoka temperatura, szczególnie u dziecka do trzeciego miesiąca życia wymaga konsultacji z lekarzem, który w razie potrzeby zleci też dodatkowe badania. Zobacz również: https://gzm.org.pl/ile-wynosi-prawidlowy-puls-jak-zmierzyc-go-szybko-i-dokladnie/

Obniżona temperatura u niemowlaka

Na drugim biegunie, przeciwnym do gorączki, jednak równie niebezpiecznym jest zbyt niska temperatura. O zbyt niskiej temperaturze mówimy, kiedy spada poniżej 35 stopni Celsjusza i może być przyczyną groźnej dla życia hipotermii. Warto nie wpadać w panikę i powtórzyć pomiar, gdyż urządzenia mogą się mylić. Szczególnie jeżeli dopiero co powróciliśmy z zimowego spaceru. Zbyt niska temperatura ciała może być między innymi objawem problemów z tarczycą, chorób neurologicznych lub niedokrwistości. Aby wykluczyć dodatkowe choroby, wymagana jest konsultacja lekarska oraz szersza diagnostyka. W przypadku zbyt niskiej temperatury pierwszą pomocą powinno być dogrzanie dziecka, czy to dodatkową warstwą odzieży, czy specjalnym elektrycznym kocykiem ogrzewającym. Czasem zbyt niska temperatura jest wynikiem podania zbyt dużej ilości leków przeciwgorączkowych, na co rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę. Na zbyt niską temperaturę ciała są też bardziej narażone maluchy, które urodziły się zbyt wcześnie bądź miały zbyt niską masę urodzeniową, a to wszystko przez zbyt mała ilość tkanki tłuszczowej.

Niezależnie czy dziecko cierpi na gorączkę, czy przeciwnie ma zbyt niską temperaturę, jest to sytuacja wymagająca interwencji ze strony rodziców. Nie za każdym razem będzie to objaw choroby, a jedynie nieodpowiednie ubranie czy przebywanie w zbyt chłodnym lub ciepłym miejscu. Wtedy sprawne działania rodziców, przywrócą prawidłową ciepłotę ciała i komfort maluszkowi. Jednak każdy odchył, szczególnie z którym opiekunowie nie dają sobie rady domowymi sposobami, wymaga wizyty u lekarza.

Redakcja gzm.org.pl