Pośrednictwo pracy – czy warto z niego skorzystać?

Korzystanie z ofert firm zajmujących się pośrednictwem pracy to temat bardzo kontrowersyjny. Część osób nie ma do nich zaufania. Jest nawet zdania, że firmy takie oszukują swoich pracowników. Tymczasem nie musi być to wcale prawdą. Jeżeli trafimy na profesjonalną firmę, pośrednictwo pracy może stać się dla nas szansą na rozwój kariery zawodowej. Co warto wiedzieć o pośrednictwie? Jak wybrać ofertę pracy, która spełni nasze oczekiwania?

Pośrednictwo pracy daje nam nowe możliwości

Współcześnie firmy specjalizujące się w pośrednictwie pracy cieszą się dużą popularnością. Ich zadaniem jest łączenie pracowników z potencjalnymi pracodawcami. Choć pracownik wykonuje swoje obowiązki zawodowe dla zewnętrznego pracodawcy, w rzeczywistości zatrudniony jest przez agencję pracy (to z nią ma podpisaną umowę). Często zdarza się, że taka osoba pracuje jednocześnie dla kilku pracodawców i wykonuje różne obowiązki. Wypłatą jej wynagrodzenia, tak jak i innymi formalnościami zajmuje się agencja pracy.

Przeczytaj więcej na http://psychoterapiazacisze.pl

Szukamy pracy przez agencję

Dużym udogodnieniem pracy przez agencję jest fakt, że nie musimy się zastanawiać jak złożyć ofertę pracy, jak napisać profesjonalne CV. Pracownicy agencji nam w tym pomagają. Jeżeli brakuje nam kwalifikacji do wykonywania danego zawodu, niektóre agencje mogą zaproponować nam wzięcie udziału w bezpłatnych kursach i szkoleniach. Agencje pośrednictwa pracy są szczególnie przydatne, gdy szukamy pracy za granicą i nie znamy realiów danego kraju. Pracownicy agencji mogą pomóc nam w znalezieniu dobrego pracodawcy, załatwieniu niezbędnych formalności, znalezieniu zakwaterowania. Zdarza się, że pełnią funkcję tłumaczy.

Jakie korzyści wiążą się z korzystaniem z pośrednictwa pracy?

Korzystanie z ofert agencji pośrednictwa pracy może przynieść nam wiele korzyści. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które od dłuższego czasu nie mogą znaleźć zatrudnienia. Zamiast siedzieć w domu i co chwila sprawdzać skrzynkę mailową, możemy podjąć pracę tymczasową. Jest to tym lepszy pomysł, jeżeli nie mamy dużych oszczędności i potrzebujemy zarabiać. Agencje pośrednictwa pracy to szansa na utrzymanie płynności finansowej. Z pośrednictwa pracy mogą korzystać osoby studiujące, które ze względu na swój plan zajęć nie są w stanie podjąć pracy na etacie. Agencje pracy oferują nam elastyczny grafik, dzięki czemu możemy pracować w godzinach wolnych od zajęć. Kontakt z agencją pośrednictwa pracy warto nawiązać także wówczas, gdy mamy stałą pracę, chcielibyśmy zarobić więcej, jednak z różnych przyczyn w naszym głównym miejscu zatrudnienia jest to niemożliwe. Agencja pośrednictwa znajdzie nam zajęcie na nawet kilka godzin w tygodniu.

Szansa na zdobycie doświadczenia zawodowego

Nawiązanie kontaktu z agencją pracy może być dla nas znakomitą szansą na zdobycie doświadczenia zawodowego. Osoby, które dopiero co ukończyły szkołę i nie posiadają doświadczenia, w polskich realiach mają małe szanse na znalezienie ciekawej pracy. Szansą dla nich może być agencja pośrednictwa pracy. Przewaga agencji nad pracą na przykład w gastronomii jest taka, że pozwala nam ona na podjęcie różnego rodzaju prac. W rezultacie w krótkim czasie możemy zdobyć więcej doświadczenia niż w innych miejscach przez kilka lat. Osoby pracujące przez agencje mają szanse na zatrudnienie w firmie, w której pracują tymczasowo.

Pośrednictwo pracy a praca za granicą

Jeżeli chcemy po raz pierwszy wyjechać do pracy za granicą, skorzystanie z oferty agencji może być dobrym rozwiązaniem. Będziemy z niego zadowoleni pod warunkiem, że nawiążemy współpracę ze sprawdzoną firmą, która cieszy się dobrymi opiniami pracowników. Praca przez agencję da nam poczucie bezpieczeństwa w obcym kraju. Jeśli nie znamy realiów i języka – świadomość, że możemy w każdej chwili zgłosić się do kogoś z naszymi problemami jest bezcenna. Osoby w trudnej sytuacji finansowej mogą zwrócić się do agencji o wypłatę zaliczki już po przepracowaniu pierwszego tygodnia, co znacznie ułatwia im start w nowym miejscu.

Redakcja gzm.org.pl