Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Pomysły na zabawę z psem – połączenie rozrywki z nauką

Lifestyle Data publikacji - 25 kwietnia 2022 Autor - Redakcja gzm.org.pl
zabawa z psem

Każdy, kto ma w planach adopcję zwierzaka, zwykle należycie przygotowuje się do nowej roli, jaką jest bycie jego właścicielem. Warto wiedzieć, że wiąże się to zarówno z obowiązkami, jak i zabawą – a co ważne, wiele czynności można ze sobą pogodzić. W jaki sposób spędzać czas z pupilem? Czy nauka sztuczek to dobry pomysł? Jak być dobrym nauczycielem dla swojego psiaka?

Aktywność na świeżym powietrzu to podstawa

Właściciele psów doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest wychodzenie na spacery ze zwierzakami oraz wypuszczanie ich, by mogły pobiegać po większej przestrzeni. Szczególnie duże zwierzaki męczą się, żyjąc w małych mieszkaniach, które ograniczają ich aktywność. Niestety, życie w mieście nie daje zbyt wielu możliwości na organizację ciekawych zabaw dla pupila na świeżym powietrzu. Dlatego właśnie warto dbać o jego rozwój także w inny sposób. Nauka sztuczek to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu ze zwierzakiem w domu – bez konieczności zakupu drogich akcesoriów.

Sztuczki dla psa, czyli jak bawić się ze zwierzakiem w kreatywny sposób

Praca nad tresurą psa jest wyzwaniem, które warto podjąć. Pupil znający różne sztuczki dla psa zwyczajnie robi wrażenie na innych, a także zachowuje się w odpowiedni sposób w towarzystwie ludzi lub innych zwierzaków. Dzięki temu łatwiej jest zapanować nad jego wybrykami i kontrolować nieprzewidziane sytuacje. Oprócz praktycznych plusów nauki psa sztuczek warto wspomnieć także o dobrej zabawie, którą ma się podczas trenowania zwierzaka. Czas przeznaczony na doskonalenie różnych trików może być świetnym sposobem na spędzenie wspólnie czasu w domowym zaciszu. W końcu na spacerach z pupilem świat się nie kończy. Co więcej, podczas nauki sztuczek nie ma czasu na nudę – zwierzak ćwiczy m.in. koncentrację, refleks i cierpliwość oraz dobrze się bawi. Z kolei właściciel poznaje swojego pupila, buduje z nim wyjątkową relację i sam rozwija się jako nauczyciel. Poza tym, satysfakcja z opanowania danego triku jest bezcenna. Jak widać, korzyści płynące z nauki psa sztuczek są obustronne.

Jak nauczyć psa sztuczek? Zacznij od prostych trików

Przyswajanie wiedzy z dowolnej dziedziny należy zaczynać od podstaw – pozwala to nie tylko ułatwić sobie pracę, ale także szybciej i sprawniej nauczyć się nowych rzeczy. Podobnie jest w przypadku trenowania sztuczek z psem. Na początek warto wypróbować te najprostsze triki i stopniowo zwiększać poziom trudności. Dobrą wiadomością jest to, że – w przeciwieństwie do zabaw dla pupila organizowanych na świeżym powietrzu – nauka sztuczek nie wymaga zakupu specjalnych akcesoriów. W większości przypadków wystarczy mieć pod ręką przybory, które zwykle są w domowych szufladach (np. taśmę klejącą, piłeczkę, sznurek lub przysmaki dla pupila). Tak naprawdę większość zależy od kreatywności właściciela w tworzeniu zabaw-treningów dla psiaka. Oczywiście warto uwzględnić także indywidualne cechy i preferencje zwierzaka – np. jeśli jego sprawność fizyczna jest ograniczona, nie należy zmuszać go do nadmiernego wysiłku. Znajomość kilku podstawowych sztuczek oraz sposobu ich nauki pozwala ciekawie spędzić czas ze swoim pupilem.

Jakie sztuczki dla psa warto wdrożyć na początku?

Przygodę z uczeniem psa sztuczek warto rozpocząć od najbardziej popularnych komend, wśród których wymienić można m.in.:

  • „poproś” – polega na stawaniu psa na dwóch tylnych łapach i utrzymywaniu przez chwilę równowagi w tej pozycji;
  • „aport” – polega na rzucaniu jakiegoś przedmiotu (np. skarpetki, piłeczki lub kijka) w dal; pies, który rozumie tę komendę, przynosi obiekt do osoby rzucającej;
  • „turlaj się” – polega na przekręcaniu się psa z boku na bok przez plecy;
  • „daj głos” – polega na szczekaniu psa na tę komendę.

Sposobów na naukę tych czynności jest wiele, jednak zwykle nie można obejść się bez nagradzania psa smakołykami za każde dobrze wykonane zadanie. Dzięki temu zwierzak otrzymuje nagrodę za trud włożony w naukę, przez co ma motywację do dalszych działań. Takie proste komunikaty oparte na zasadzie „rozkazywanie-nagradzanie” są jasnym przekazem dla pupila, dzięki któremu łatwiej jest mu zrozumieć mechanizm uczenia się nowych trików.

Ważne jest, by pamiętać o tym, że każdy psiak ma własne tempo pracy i przyswajania wiedzy. Nie należy więc spieszyć się z nauką konkretnych sztuczek lub wywierać presji na zwierzaku – systematyczne treningi prędzej czy później przynoszą efekty. Wystarczy poświęcić swojemu pupilowi choćby kilka lub kilkanaście minut dziennie, by zauważyć rozwój. Nauka sztuczek powinna być efektywna, jednak nie należy zapominać o zabawie i zwyczajnym miłym spędzaniu czasu z psem. W końcu zacieśnianie więzi między zwierzakiem i właścicielem także jest częścią tego procesu.

Redakcja gzm.org.pl

Nasz zespół to eksperci z różnych dziedzin – od biznesu i motoryzacji, po dom, urodę, zdrowie i styl życia. Każdy z naszych autorów łączy pasję z dogłębną wiedzą, dostarczając treści, które są zarówno inspirujące, jak i praktyczne. Dzięki naszym artykułom zyskasz cenne wskazówki i nowoczesne rozwiązania, które pomogą Ci w każdej sferze życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?