Pasty, pomady czy glinki – co wybrać do włosów?

Zdrowe, zadbane i odpowiednio wystylizowane włosy stanowią wizytówkę każdej osoby. Dlatego już nie tylko panie, ale i panowie coraz większą uwagę przykładają do modelowania włosów. Z tego powodu coraz chętniej korzystają nie tylko z usług barbera, ale również profesjonalnych produktów, które ułatwiają pielęgnację i stylizowanie włosów. Obecnie oferta takich preparatów jest bardzo zróżnicowana, dlatego jeżeli do tej pory nie korzystaliśmy z tego typu produktów, możemy mieć problem z doborem odpowiedniego dla siebie kosmetyku. Wśród najpopularniejszych produktów do stylizacji włosów wymienia się pasty, pomady oraz glinki. Które z nich warto wybrać? Podpowiadamy.

Czym wyróżnia się glinka do włosów?

O ile pasty i pomady, to produkty do włosów, które większości mężczyzn są dość dobrze znane, o tyle glinki do włosów zaliczane są do rzadziej wykorzystywanych preparatów. Dlatego wiele osób nie do końca zdaję sobie sprawę z tego, czym się one wyróżniają. Glinka do włosów to dość specyficzny produkt, który wyróżnia się szeregiem zastosowań. Przede wszystkim glinki do włosów zapewniają mocny chwyt, a dodatkowo matowy efekt. Kosmetyki takie zazwyczaj wykonywane są na bazie wody, dzięki czemu łatwo zmywają się z włosów. 

Pasty pomady czy glinki

Zaraz po nałożeniu, w zależności od tego, na jakiej bazie glinka została stworzona, możemy liczyć na matowe wykończenie lub naturalny efekt połysku. Bez wątpienia, glinki to produkty, po które mogą sięgnąć osoby początkujące, zwłaszcza jeżeli postawią na wersje na bazie wody. Z kolei glinki na bazie wosku wyróżniają się jeszcze mocniejszym chwytem niż wersje na bazie wody, dzięki czemu gwarantują dłuższe utrwalenie. Ich stosowanie wymaga jednak nieco wprawy, dlatego polecane są bardziej zaawansowane użytkownikom. Największy atut glinki do włosów to doskonale podkreślona struktura pukli i ich matowe wykończenie. Dodatkowo składniki odżywcze zawarte w takich produktach sprawiają, że włosy są odżywione i wzmocnione.

Czym wyróżnia się pasta do włosów?

Wśród kosmetyków do stylizacji fryzur, chętnie wykorzystywanych przez mężczyzn, wymienia się także pasty do włosów. Kosmetyki te stanowią połączenie wodnej bazy z aktywnymi składnikami w postaci glinek. Z tego powodu profesjonalne pasty do włosów również zazwyczaj gwarantują matowe wykończenie. W zależności od konkretnych właściwości produktu możemy spotkać się z pastami o średnim lub mocnym chwycie. To, co wyróżnia pasty do włosów to fakt, iż dodają one fryzurze objętości. 

Pasty do włosów zalicza się do najbardziej uniwersalnych i przyjemnych w użytkowaniu kosmetyków do stylizacji fryzur. Nadają one pasmom zdrowy, piękny wygląd, a także połysk, miękkość i gładkość. Są łatwe w użyciu i wygodne w aplikacji, a dodatkowo bardzo wydajne. Różnią się od innych produktów właśnie lekką, opartą na bazie wody formułą, która w odróżnieniu od ciężkich pomad czy zawierających wysuszający alkohol żeli do włosów, jest plastyczna, lekka i prosta w użyciu, a przy tym łatwo zmywa się przy pomocy standardowego szamponu. Obecnie producenci past do włosów oferują wiele różnych rodzajów takich kosmetyków, które pozwalają na uzyskanie zróżnicowanych efektów. Pasty różnią się między sobą formułą i składem. Wyróżniamy m.in. wersje matujące, połyskujące, o właściwościach wygładzających, a także modelujących.

Pasty pomady czy glinki

Czym wyróżnia się pomada do włosów?

Pomady do włosów to kosmetyki z wieloletnią historią. Kiedyś były one wykonywane na bazie olejów, przez co niezwykle mocno utrwalały fryzury, jednak były bardzo trudne do zmycia, a także powodowały zatykanie porów, co zwiększało ryzyko wystąpienia trądziku. Obecnie pomady do włosów wytwarzane są zarówno na bazie wody, jak i olejów. Najbardziej klasycznym typem tych kosmetyków są pomady woskowe, które posiadają chwyt od lekkiego do mocnego i gwarantują połyskujące wykończenie fryzury. Są one jednak ciężkie i czuć je po nałożeniu na włosy, a ułożenie fryzury z ich pomocą wymaga większej wprawy.

Dużą popularnością wśród mężczyzn poszukujących produktów do stylizacji włosów, cieszą się pomady wodne, nazywane też żelowymi, które posiadają zazwyczaj średni lub mocny chwyt, a po wyschnięciu tworzą efekt skorupy na włosach. Dlatego trzeba z nimi pracować dość szybko. Na rynku dostępne są również pomady hybrydowe, które zawierają na pierwszym miejscu w składzie wodę, jednak posiadają również właściwości charakterystyczne dla pomad woskowych.

Materiał zewnętrzny

Redakcja gzm.org.pl