Opieka nad grobami w zależności od ich materiału

Opieka nad grobami jest bardzo ważna, ponieważ to poprzez tę czynność okazujemy zmarłemu szacunek. Dlatego też warto dowiedzieć się, jak posprzątać grób i co się do tego przydaje.

Opieka nad grobami nie tylko w święta…

Aby odpowiednio zadbać o wygląd i miejsce spoczynku naszej bliskiej, zmarłej osoby należy pamiętać o ich grobie nie tylko w święta. Najlepiej jest wyrobić sobie nawyk pielęgnowania nagrobków co miesiąc lub co półtorej miesiąca. Dzięki należytej opiece nad grobem okazujesz zmarłemu szacunek, uznanie oraz miłość.

Sprzątanie grobów z lastryko – zrób to sam!

Lastryko to materiał, który jest używany najczęściej na grobach. Niestety ma on pewną wadę – jest mało odporny na wilgoć. Przez co wchłania wodę po deszczu. W konsekwencji tego na nagrobku zaczynają się pojawiać przebarwienia. Jak sobie z nimi poradzić? Wystarczy polać je wymieszaną wodą z płynem do mycia naczyń. Następnie należy posypać plamy sodą oczyszczoną a następnie zetrzeć je szczotką. Jeżeli te sposoby nie pomogły, to zaopatrz się w specjalny preparat do czyszczenia lastryka. Po wyczyszczeniu nagrobka pamiętaj o właściwym natłuszczeniu go – olejem jadalnym.

Opieka nad grobami z marmuru

Sprzątanie grobów z marmuru może sprawić sporo problemów. Należy zaznaczyć tutaj, że jest to bardzo delikatny materiał, który po kilku latach należy wymienić. Opieka nad grobem tego typu również musi być delikatna. Wytrzyj go ścierką lub gąbką. Aby pozbyć się rdzy, użyj sody oczyszczonej wraz z wodą utlenioną – polej mieszanką grób i po odczekaniu chwili, powycieraj go jeszcze raz.

Pielęgnacja grobu z granitu

Aby odpowiednio wyczyścić nagrobek z granitu należy przetrzeć go mieszanką wody z płynem do mycia naczyń a następnie wyszorować go miękką gąbką. Tego typu materiału nie natłuszczamy. Jednak możemy dodać mu blasku! Wystarczy przetrzeć grób octem z wodą.

Opieka nad grobami z piaskowca

Aby odpowiednie wyczyścić grób z piaskowca należy przetrzeć go nasączoną ciepłą wodą ściereczką. Gdy na nagrobku pojawił się mech można się go pozbyć polewając grób ciepłą wodą i przetrzeć go miękkim drewnem. Jeśli te sposoby nie pomogą Ci wyczyścić miejsca spoczynku, to zaopatrz się w specjalny środek do czyszczenia grobów z piaskowca.

Profesjonalne czyszczenie grobów

W dzisiejszych czasach ludzie są bardzo zabiegani i mają mało czasu. Przez co też wiele grobów jest niestety zaniedbywanych. Nie bądź tego typu człowiekiem! Istnieje rozwiązanie, dzięki któremu grób zmarłego krewnego będzie wyglądał przyzwoicie a Ty nie będziesz martwić się czasem. Skorzystaj z usług profesjonalnego czyszczenia, które zawierają kompleksową opiekę nad grobem. Jeżeli jesteś z Warszawy lub jej okolic sprawdź ofertę: memento-mori-warszawa.pl. Korzystając z usługi tego zakładu nie musisz martwić się nie tylko o czyszczenie i pielęgnację grobu. Specjaliści przygotują również kompozycje kwiatowe oraz znicze na grób zmarłego. Dzięki tej usłudze będziesz mógł cieszyć się zadbanym miejscem spoczynku Twojej bliskiej osoby oraz mieć czyste sumienie.

Redakcja gzm.org.pl