Metalowe pergole tarasowe – rodzaje i ich najważniejsze zalety

Zbyt duże nasłonecznienie tarasu potrafi być wyjątkowo uciążliwe. Niekiedy nawet uniemożliwia spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Zadaniem pergoli tarasowych jest ochrona przed silnymi promieniami słońca, a także deszczem. Dzięki niej możemy odpoczywać na tarasie o dowolnej porze dnia, bez najmniejszego dyskomfortu. Warto jednak pamiętać, że na gwarancję zapewnienia komfortowych warunków wpływ ma rodzaj pergoli. Na jakie warto się zdecydować?

Funkcja pergoli tarasowej

Do najważniejszych zadań, jakie posiada pergola tarasowa metalowa zaliczamy:

  • ochronę przed silnymi promieniami słońca,
  • ochronę przed deszczem,
  • ochronę materiału budulcowego, z którego wykonany został taras.

Aby pergola spełniała wszystkie powyższe funkcje, istotny jest wybór odpowiedniego typu pergoli, a także jej producenta. Zwróć uwagę nie tylko na jej wygląd, ale przede wszystkim materiał konstrukcyjny.

Rodzaje metalowych pergoli tarasowych

Pergole tarasowe różnią się między sobą nie tylko materiałem, z którego zostały wykonane, ale także systemem konstrukcyjnym. Możemy wyróżnić:

  • pergole wolnostojące,
  • pergole przyścienne.

Poznaj zalety każdej z nich.

Pergole metalowe wolnostojące – zalety

Metalowa pergola wolnostojące daje możliwość zadaszenia powierzchni, która nie znajduje się blisko budynku. Tworzy ona swego rodzaju altankę ogrodową, która może zostać wzniesiona w niewielkiej odległości od drzew czy krzewów ozdobnych. Daje możliwość wydzielenia strefy relaksu w dowolnym punkcie ogrodu. Z możliwości tej będą szczególnie zadowoleni właściciele domu szeregowego. Dzięki pergoli wolnostojącej ulokowanej w dalszej części ogrodu mogą oni uciec przed wzrokiem sąsiadów.

Pergole metalowe przyścienne – zalety

Metalowa pergola przyścienna jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnego zadaszenia tarasu. Dzięki niej możemy maksymalnie wykorzystać przestrzeń w pobliżu domu. Aby przejść na zadaszony taras, nie musimy wówczas wychodzić poza wydzielony obszar, co będzie szczególnie istotne, kiedy chcemy spędzić czas na tarasie w deszczowy dzień. Jest więc ona swego rodzaju uzupełnieniem budynku, na którego powierzchni możemy wypoczywać czy pracować bez obaw o zbyt silne promienie słońca lub opady deszczu.

Zalety metalowych pergoli tarasowych

Oba rozwiązania mają mnóstwo korzyści, a to, na które ostatecznie się zdecydujemy, uzależnione jest od naszych własnych potrzeb. Metalowa konstrukcja pergoli przyściennych i wolnostojących zapewnia długoletnie użytkowanie dodatkowej, zadaszonej powierzchni na świeżym powietrzu.

Redakcja gzm.org.pl