Leki przez internet? Tak, ale tylko z wiarygodnego źródła!

Zakupy w sieci cieszą się wciąż rosnącą popularnością wśród osób w różnym wieku – obecnie chętnie korzystają z nich zarówno młodsi, jak i starsi. Zalet takiego rozwiązania niewątpliwie jest całe mnóstwo, w tym oszczędność czasu i pieniędzy. Online kupić można nie tylko odzież, akcesoria domowe czy żywność, ale nawet kosmetyki, suplementy diety, leki czy sprzęt medyczny. Apteki internetowe zachęcają ciekawymi ofertami, darmowymi dostawami i promocjami, co docenia wielu pacjentów. Aby jednak kupować suplementy i leki przez internet w bezpieczny sposób, należy wybrać wiarygodne źródło. Jak to zrobić? Na co zwrócić uwagę podczas zakupów online i co powinno wzbudzić nasze podejrzenia? Sprawdzamy!

Zakupy leków w sieci – zalety

Jeszcze do niedawna zakupy w sieci należały do rzadkości. Obecnie natomiast wiele osób bardzo chętnie z nich korzysta, decydując się nawet na zakupy leków przez internet. Zalet takiego rozwiązania jest wiele. Przede wszystkim często apteka internetowa oferuje znacznie korzystniejsze ceny poszukiwanych produktów niż apteki stacjonarne – łatwiej również porównać ceny leków w kilku punktach, gdyż są one widoczne w zakładkach produktowych poszczególnych aptek internetowych.

Zakupy online to również bardzo wygodne rozwiązanie – nie wymaga wychodzenia z domu i dotarcia do punktu stacjonarnego (a nie każdy ma tanią aptekę pod domem), poza tym nie wymaga oczekiwania w kolejkach wraz z osobami, które potencjalnie mogą nas czymś zarazić (zwłaszcza w sezonie infekcyjnym). Zakupione przez internet produkty mogą być dostarczone przez kuriera bezpośrednio do domu lub do punktu odbioru, co również jest bardzo wygodne.

Zakupy w sieci przekładają się też na wiele korzystnych promocji, które również są doceniane przez pacjentów – szczególną popularnością cieszą się m.in. wielopaki, dzięki którym można zrobić zapasy stosowanych produktów, kupując je znacznie taniej i nie dźwigając ich z punktu stacjonarnego (np. mleko modyfikowane, pieluchy, kosmetyki itd.).

Leki przez internet? Tylko z pewnego źródła!

Zakupy w sieci mogą mieć wiele zalet – aby jednak móc się nimi cieszyć, należy wybierać wiarygodne źródła leków i suplementów diety. W internecie można się niestety spotkać z manipulacją, która niesie ze sobą tragiczne skutki. Zakup leków czy suplementów z niepewnego źródła może być niebezpieczny, gdyż nie mamy pewności, co tak naprawdę kupujemy, a także, w jaki sposób był przechowywany produkt przed sprzedażą. Stosowanie nieprzebadanego środka lub preparatu niewłaściwie przechowywanego może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, a zdrowie mamy tylko jedno.

Należy unikać zakupów w miejscach, które:

  • oferują suplementy diety i leki podejrzanie tanie. Apteki online działające legalnie mogą mieć bardzo korzystne ceny, co zdecydowanie jest dla klienta dużą zaletą zakupów w sieci, jednak już podejrzanie niskie w stosunku do konkurencji stawki powinny wzbudzać wątpliwości;
  • skupiają się wyłącznie wokół określonych obszarów zastosowania – przykładem mogą być strony oferujące cudowne suplementy na odchudzanie, na potencję, sterydy anaboliczne itd.;
  • oferują zakup leków wydawanych na receptę bez konieczności jej przedstawienia.

Apteka internetowa – jak sprawdzić, czy działa legalnie?

Zakupy leków i suplementów diety powinny być wykonywane wyłącznie w legalnie działających aptekach. Nie ma oczywiście nic złego w zakupach online, jednak musimy się upewnić, że apteka internetowa działa zgodnie z prawem. Jak to sprawdzić? Każda apteka online powinna prowadzić sprzedaż wysyłkową, działając zależnie od apteki stacjonarnej. Nie można otworzyć apteki internetowej, sprzedając leki z wynajętego magazynu, garażu itd. By mieć pewność, że apteka ma punkt stacjonarny, należy poszukać na stronie informacji o jego adresie. Legalnie działające apteki podlegają również Wojewódzkiemu Inspektoratowi Farmaceutycznemu, dlatego na swojej stronie udostępniają jego dane.

By apteka online działała legalnie, musi mieć zezwolenie na prowadzenie działalności. Informacje o zezwoleniu również powinny znajdować się na stronie apteki internetowej wraz z linkiem odsyłającym do Krajowego Rejestru Zezwoleń Na Prowadzenie Aptek Ogólnodostępnych, a także wraz z odesłaniem do PIP GIF. Na stronie apteki internetowej powinniśmy też znaleźć wspólny logotyp UE, który linkuje do rekordu w wykazie CSIOZ.

Legalna apteka online – co jeszcze jest ważne?

W legalnie działającej aptece internetowej pacjent zawsze może liczyć na profesjonalną poradę farmaceuty. Dobra apteka online powinna udostępniać różne formy kontaktu z farmaceutą, w tym kontakt telefoniczny, e-mail, livechat itp. w określonych godzinach roboczych. Brak możliwości skonsultowania się z farmaceutą danej apteki online powinien wzbudzić nasze wątpliwości, podobnie jak niejasne czy wymijające odpowiedzi na zadawane farmaceucie pytania.

Dobrze również, aby apteka udostępniała różne możliwości płatności za zamówione produkty, a także kilka opcji ich dostawy. To pacjent powinien dobrać najlepsze rozwiązanie dla siebie – powinno być ono oczywiście jednocześnie zgodne z prawem (leki na receptę nie mogą być przykładowo dostarczane do domu czy punktu odbioru – należy odebrać je w placówce stacjonarnej apteki).

Materiał zewnętrzny

Redakcja gzm.org.pl