Jak sfinansować zakup auta elektrycznego?

Kupno samochodu elektrycznego to zdecydowanie krok w kierunku walki ze zmianami klimatu, ale również krok w kierunki nowoczesności i oszczędności. Niestety, choć samochód elektryczny w eksploatacji jest zdecydowanie tańszy niż klasyczny spalinowy, to jego zakup wiąże się z bardzo dużym wydatkiem. Czy można zatem w jakiś sposób pomóc sobie w sfinansowaniu zakupu nowego auta elektrycznego?

Program mój elektryk

Zacznijmy od tego, że finalizowanie zakupu własnego indywidualnego środka transportu, nie jest łatwe. W Polsce powstał jednak program, który ma na celu pomoc w finansowaniu własnego auta elektrycznego. Jeżeli chcemy kupić auto elektryczne, to możemy skorzystać z programu mój elektryk. Celem tego programu jest oczywiście wsparcie w naszym kraju, a w zasadzie przyspieszenie transformacji w kontekście transportu. W myśl tego programu powinniśmy w Polsce zacząć kupować coraz częściej samochody elektryczne, a coraz rzadziej samochody spalinowe. Jeżeli skorzystamy z programu mój elektryk, to możemy liczyć na dofinansowanie w wysokości dwudziestu siedmiu tysięcy złotych, jeśli kupujemy samochód prywatny i nawet siedemdziesiąt tysięcy złotych, jeśli kupujemy samochód firmowy. Jest to niebagatelne wsparcie, ale tak naprawdę to nie wszystko.

Finansowanie elektrycznego Volkswagen

Kiedy szukamy dla siebie idealnego auta elektrycznego, to powinniśmy patrzeć nie tylko na ten temat w taki sposób, jak patrzymy na samochód spalinowy. W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić, czy kupując auto danej marki, możemy liczyć na pewnego rodzaju wsparcie w tym zakupie od producenta. Dla przykładu elektryczny Volkswagen, Audi, SEAT, ŠKODA, Porsche i CUPRA jednakowo osobowe, jak i dostawcze, mają możliwość finansowania zakupu. Warto powiedzieć czym jest owo finansowanie. Grupa Volkswagen wdrożyła program, który nazywa się Volkswagen Financial Services, w skrócie VW FS. Tego typu model finansowania działa jak abonament. Przez okres trwania umowy spłacamy niskie raty. Po zakończeniu umowy możemy zrobić jedną z trzech rzeczy. Możemy zakończyć umowę i tym samym cały program finansowania. Możemy wziąć nowy samochód i w dalszym ciągu kontynuować finansowanie. Ostatecznie możemy wykupić nasz samochód. Pytanie pojawia się takie. Czym VW FS różni się od klasycznego leasingu lub wynajmu długoterminowego? Różnica polega na tym, od czego płacimy raty. Podstawą obliczenia dla nas raty, jest spadek wartości samochodu w czasie trwania finansowania, a nie jak w innych przypadkach, wartość pojazdu.

Redakcja gzm.org.pl