Jak przygotować się do podjęcia i realizacji decyzji, jaki biznes otworzyć?

Decyzja o otwarciu własnej firmy jest powodowana różnymi względami. Czasem ktoś ma problem z utrzymaniem się w pracy u kogoś. Zmienia więc często miejsca zatrudnienia. Jest to sytuacja bardzo niekomfortowa – nie daje pewności jutra nie tylko pod względem finansowym.

Pewna grupa ludzi w ogóle nie zakłada, że mogłaby długoterminowo pracować jako osoba zatrudniona przez osoby trzecie. Bardzo szybko od wejścia na rynek pracy planują otworzyć własny biznes.

Od czego zacząć, gdy wpadnie się na pomysł o własnym biznesie?

Tylko nieliczni wiedzą od razu, co chcieliby i mogliby robić mając własną firmę. I dodatkowo mają uzasadnioną pewność, że można na tym zarobić przynajmniej tyle, aby utrzymać siebie i swoją rodzinę.

Na co więc trzeba zwrócić uwagę chcąc założyć firmę? Jaki biznes opłaca się w ogóle wziąć pod uwagę aby przetrwać zazwyczaj trudny pierwszy rok prowadzenia działalności, a później mieć szanse na rozwój firmy?

Przede wszystkim warto posiadać podstawową wiedzę o tym, jak działa firma – jak się rozliczać z Urzędem Skarbowym, jakie są terminy płatności, jakie są rodzaje firm i jakie są wreszcie między nimi różnice. Co się lepiej danej osobie opłaca i co może w swojej sytuacji założyć. A możliwości jest dość sporo:
– jednoosobowa działalność gospodarcza
– spółka partnerska
– spółka komandytowa lub komandytowo-akcyjna
– spółka jawna
– spółka akcyjna
– spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
– spółka cywilna.

Wpływ na decyzję może mieć choćby to, czy dana osoba chce założyć firmę sama i na siebie, czy chce działać z drugą osobą, a może planuje zatrudnić choć jedną osobę, jak chce się rozliczać, jak duże obroty firmy przewiduje, czy trzeba mieć wkład własny i jak duży itd.

Decyzja o formie działalności już podjęta; a teraz drugi krok: na czym firma ma zarabiać?

Przedmiot działalności gospodarczej najczęściej jest oparty o zainteresowania i umiejętności osoby, która planuje otwarcie firmy. Zdarza się jednak, że po przeanalizowaniu sytuacji zarówno na rynku pracy, jak i na rynku produktów i usług okazuje, że nie za bardzo da się na tym zarobić. Albo będzie to bardzo trudne i wymagające ciężkiej walki o silną pozycję na rynku, a to też może potrwać i wymagać sporych nakładów pieniężnych np. na reklamę. Co w takiej sytuacji zrobić, żeby własna działalność nie przyniosła zamiast pieniędzy na życie jedynie strat i długów? Jaki biznes opłaca się otworzyć, aby nie stracić, a mieć szansę na zysk?

Jeśli ktoś bardzo upiera się włączyć swoją pasję do działania zakładanej firmy, choć trudno będzie na tym zarobić, warto uczynić z tej pasji jedynie część przedmiotu działalności. W niektórych przypadkach rozsądnie jest w ogóle zrezygnować z łączenia swojej pasji z zarobkowaniem, choć bywa to bolesne i potrafi na chwilę wytrącić z równowagi i zrazić do własnej działalności.

Co można wykorzystać i o czym należy pamiętać przy realizacji planu o własnej firmie?

Wiele osób zaczynało kompletnie od zera – i to nie tylko od strony finansowej. Jeśli okazywało się, że w danej okolicy brakuje konkretnych usług, widziały one szansę właśnie w tych usługach. Jednak mogły nie posiadać do tej pory ani wiedzy teoretycznej, ani praktycznych umiejętności z tej konkretnej dziedziny. Rozwiązaniem – dobrym przynajmniej na początek – bywało w takich sytuacjach szkolenie branżowe, choćby na poziomie podstawowym.

Rozwój własnych umiejętności w konkretnym temacie jest czymś oczywistym zawsze, nawet jeśli ktoś startuje już z pewnym zapleczem branżowym.

Czasem jednak zaczynanie od zera ma sens i daje ogromne szanse na lepsze jutro. Dlaczego? Bo dana osoba nie ma tez tzw. złych przyzwyczajeń, ani nie popadnie zbyt szybko w zgubną rutynę. A ta z kolei potrafi uśpić czujność podczas prowadzenia firmy oraz brak chęci do szukania nowych rozwiązań.

Gdzie szukać inspiracji do pomysłu na własną firmę z szansą na sukces?

Odpowiedzi na pytanie jaki biznes otworzyć szuka się w wielu miejscach – dzisiaj także w sieci. To dzisiaj świetne środowisko zarówno do szukania pomysłów, jak i – później – do kontaktów biznesowych, reklamy, robienia zamówień, czy sprzedaży swoich produktów lub usług.

Na co jednak zwracać uwagę szukając pomysłów na biznes w sieci? Tutaj często znajduje się idee ogólne, nie biorące pod uwagę lokalnych zapotrzebowań. Kolejna sprawa – wiele witryn daje gotowe pomysły, które mogą zostać wykorzystane przez sporo osób niemal w tym samym czasie. A czym to grozi? Zwiększoną konkurencją. A tego właśnie warto unikać, przynajmniej na samym początku prowadzenia firmy.
Oczywiście można wziąć pod uwagę wymieniane tu i ówdzie pomysły, jednak drugim krokiem powinno być szukanie informacji o tym, jak wiele firm już zajmuje się daną działalnością. Jeśli nie są to usługi typowo internetowe, świadczone zdalne, istotne będzie też sprawdzenie, ile firm para się konkretnym tematem w określonej okolicy.

Mieszkam na wsi – czy to sytuacja beznadziejna dla biznesu?

Wiele osób przeprowadza się na wieś albo nie chce się z niej wyprowadzać, mimo że nie żyją z rolnictwa. Nie chcą też dojeżdżać zbyt daleko do pracy. Czy wieś daje jakiekolwiek szanse na prowadzenie nieźle prosperującej firmy? Jaki biznes otworzyć na wsi, aby miało to sens?

W tym przypadku – jak w każdym innym – należy:
– zdecydować o formie prowadzonej działalności
– stwierdzić, czy posiada się jakieś środki finansowe na początek
– określić, co posiada się poza pieniędzmi – przestrzeń, miejsce na magazyn, ziemię i jakiej jest ona klasy, dostęp do Internetu, możliwość zakupu urządzeń biurowych itd.
– wziąć pod uwagę swoje aktualne umiejętności, charakter i zdolności oraz zainteresowania
– zdać sobie sprawę, czy jest się gotowym na przebranżowienie i jakie ma się na to obecnie szanse i możliwości
– wziąć pod uwagę zarówno tradycyjną firmę (produkcja, usługi), jak i działalność głównie lub tylko w sieci.

W obecnych czasach odległości stanowczo się zmniejszyły. Działają firmy kurierskie odbierające i dostarczające paczki także na tereny wiejskie. Zasięg telefonów komórkowych jest już właściwie wszędzie – dzięki kilku operatorom. Podobnie ma się sprawa z Internetem. I choćby już tym kilki warunkom prowadzenie firmy na wsi jest jak najbardziej możliwe i ma sens.

Jeśli ktoś posiada niezłej jakości ziemię, może np. zacząć hodować kwiaty ozdobne i sprzedawać je albo dodatkowo nauczyć się robić z nich bukiety. Posiadając kawałek gorszej ziemi, można tu postawić przynajmniej niewielki magazyn. A to daje podstawy do różnych działalności – pośrednictwa, usług magazynowania, produkcji i sprzedaży itd.

Niezależnie od rodzaju i przedmiotu działalności, prowadzenie działalności na wsi na pewno ułatwia i usprawnia Internet. Chodzi nie tylko o kontakty biznesowe, ale i samo założenie firmy i jej obsługę. Łatwiej dzięki temu trzymać rękę na pulsie.

Na to, jaki biznes opłaca się otworzyć ma wpływ przynajmniej kilka czynników – np. aktualna lokalna sytuacja na rynku usług w danym miejscu, możliwości konkretnej osoby – zarówno finansowe jak i zapleczowe oraz jej predyspozycje. I jeszcze jedno: istotna jest świadomość, że firma przyniesie zyski i będzie się rozwijać, ale wymaga to odpowiedniego zaangażowania non stop oraz regularnej fachowej obsługi finansowej i prawnej.

Redakcja gzm.org.pl