Wygodne ogrzewanie gazowe to dobry wybór ze względu na możliwość pełnej automatyzacji, a także niższe koszty w stosunku do pomp ciepła, które są zasilane drogą energią elektryczną. Błękitne paliwo niestety nie zawsze jest łatwo dostępne, a możliwość skorzystania z sieci bywa mocno uzależniona od lokalizacji danej nieruchomości. Z tego powodu jeszcze na etapie budowy warto sprawdzić ile kosztuje podłączenie gazu w naszej okolicy – odpowiedzi w tym zakresie udzieli rejonowy Operator Systemu Dystrybucyjnego (OSD). Cena za wykonanie przyłącza zależy w głównej mierze od tego jak duża jest odległość domu od gazociągu, ale trzeba pamiętać również o pozostałych formalnościach.
Koszty podłączenia gazu: Co trzeba wiedzieć o dodatkowych opłatach?
Inwestorzy decydujący się na podpięcie do sieci czasami nie zdają sobie sprawy, że wykonanie instalacji to nie tylko opłata za każdy metr przyłączenia. Jeszcze na długo przed rozpoczęciem wykopów trzeba zapłacić za wykonanie projektu przez uprawnioną osobę, wraz z określeniem planu zabudowy ze szkicem sytuacyjnym. Dopiero na tej podstawie uzyskuje się wymagane prawem warunki przyłączeniowe. Warto zaznaczyć, że cała procedura zajmuje czasami nawet pół roku. Należy więc uwzględnić nie tylko to ile kosztuje podłączenie gazu, ale też jak długo będzie trzeba na nie poczekać. Po wykonaniu prac zgodnie z projektem konieczne jest jeszcze zgłoszenie gotowości do napełnienia, które po dokładnej weryfikacji zatwierdza kierownik budowy, instalator oraz kominiarz. Generuje to koszty związane z wynagrodzeniem dla wyżej wymienionych fachowców.
Własny zbiornik zamiast przyłącza
Wiele rejonów w kraju nadal nie posiada dostępu do tradycyjnej sieci gazowej, a plany jej budowy obejmują perspektywę kilku, a nawet kilkunastu lat. Alternatywą w takiej sytuacji jest samodzielne przechowywanie błękitnego paliwa. Na takie rozwiązanie decydują się zazwyczaj osoby, które nie mogą długo czekać na przeprowadzkę, a jednocześnie nie chcą rezygnować z wygodnego ogrzewania. Ile kosztuje podłączenie gazu z własnego zbiornika? Sama instalacja wewnątrz budynku nie różni się od tej tradycyjnej, natomiast koszt przydomowego magazynu będzie zależny od sposobu jego montażu oraz pojemności. Tańszą opcją jest naziemny zbiornik LPG, którego cena przy potrzebach przeciętnego gospodarstwa zaczyna się od około 15 000 zł. W przypadku posadowienia pod poziomem gruntu trzeba natomiast liczyć się z dodatkowymi kosztami, ze względu na konieczność przeprowadzenia prac ziemnych przy użyciu koparki.
Materiał zewnętrzny