Co to jest sedacja wziewna?

Dentysta to jeden z tych lekarzy, który budzi strach u wielu osób. Lęk przed bólem zębów i ich naprawianiem jest naprawdę niesamowity! Z pewnością każdy z nas zna kogoś, kto panicznie boi się dentysty. Rzeczywiście, leczenie zębów to jedna z tych dziedzin medycyny, w której często czujemy się nieprzyjemnie. Jednak są obecnie tak rozwinięte metody znieczulania, że naprawdę nie ma czego się bać! To już nie te czasy, kiedy wizyta u dentysty równała się z bólem. Jednak jak zachęcić osoby panicznie bojące się dentysty do odwiedzin w gabinecie? Pomocna będzie sedacja wziewna!

Czym jest sedacja wziewna?

Strach przed dentystą łączy się z ogromnym stresem i nerwami. Samo przekonanie o tym, że dostaniemy znieczulenie, wcale nie umniejsza naszemu lękowi. Czasem nawet bardziej boimy się zastrzyku, niż samego leczenia. Jednak sedacja wziewna to zupełnie co innego. Nie ma tu igieł, strzykawek ani zdenerwowania. Wręcz przeciwnie! Sedacja wziewna to rozluźnienie i umniejszenie stresu poprzez wdychanie gazu rozweselającego. Pozwala to na przezwyciężenie strachu, pozbycie się zdenerwowania, a także dużo lepsze skojarzenia z wizytami u dentysty! Sedacja wziewna może być stosowana zarówno u dorosłych, jak u dzieci. Każdy może skorzystać z takiej formy znieczulenia. 

Jak działa sedacja wziewna?

Pacjent wdycha mieszaninę tlenu i podtlenku azotu. Już po chwili czuje się rozluźniony, odprężony i delikatnie oderwany od rzeczywistości. Nie jest to jednak stan odurzenia, w którym traci się świadomość. Pacjent jest cały czas przytomny, w kontakcie z lekarzami, z podstawowymi odruchami. Do każdego pacjenta dawka sedacji wziewnej jest dobierana indywidualnie. Określa się ją na podstawie wieku, reakcji danej osoby oraz rodzaju zabiegu. Osoby, które korzystały z gazu rozweselającego, określają swoje przeżycia jako stan całkowitego odprężenia i euforii. Sedacja wziewna to idealne rozwiązanie dla dzieci, które szczególnie często nie są chętne do wizyt u stomatologa czy dentysty. 

Sedacja wziewna a dzieci – jak działa?

Jeśli chodzi o pociechy, które panicznie boją się choćby dotknięcia zębów, sedacja wziewna może być ostatnią deską ratunku. Często zdarzają się sytuacje, w który dzieci płaczą i nie chcą nawet otworzyć ust. Sedacja wziewna sprawia, że dzieci stają się odprężone i zaczynają marzyć o niesamowitych przygodach! Kompletnie zapominaj o tym, że są właśnie u dentysty. W przypadku dzieci dochodzi także do wartościowej reakcji, jaką jest niepamięć wsteczna. W późniejszym czasie nie mają złych wspomnień z wizyty u dentysty, co pozwala na oswojenie lęku! Sedacja wziewna ma pozytywne skutki nie tylko jeśli chodzi o stres. Podaje się ją przez maseczkę zakładaną na nos, co sprawia, że nie czujemy żadnych zapachów z gabinetu stomatologicznego. Kolejna kwestia to brak odruchu wymiotnego podczas zabiegów blisko tylnej ściany gardła! Naprawdę warto spróbować takiej metody, która może rozwiązać nasze dotychczasowe problemy z wizytami u lekarza!

Redakcja gzm.org.pl