Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Cena leczenia kanałowego: ile musisz zapłacić?

Zdrowie Data publikacji - 7 sierpnia 2023 Autor - Redakcja gzm.org.pl
ile kosztuje leczenie kanałowe


Kiedy ząb jest silnie zniszczony przez próchnicę, konieczne jest specjalistyczne leczenie. Jednym z najczęściej stosowanych zabiegów jest leczenie kanałowe. Jest to sposób na uniknięcie nieodwracalnych skutków, jakie może nieść za sobą usunięcie zęba. Ale jakie są koszty leczenia kanałowego? W tym artykule odpowiemy na to pytanie.

Endodoncja – leczenie pod mikroskopem

Stomatologia w dzisiejszych czasach rozwija się bardzo dynamicznie, oferując coraz nowsze metody leczenia. Jednym z jej najważniejszych obszarów jest endodoncja, czyli zabiegi wykonywane pod mikroskopem. Dzięki temu leczenie stomatologiczne jest nie tylko skuteczniejsze, ale także bardziej precyzyjne.

Podczas procedury, lekarz ma możliwość obserwowania zęba w dużym powiększeniu, co pozwala na dokładne usunięcie zainfekowanych tkanek. Leczenie kanałowe, które jest jednym z podstawowych zabiegów, stosowane jest w przypadku stanów zapalnych miazgi. Te stany często powodują silny ból i nadwrażliwość.

Procedura leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe jest skomplikowanym, czasochłonnym procesem, który wymaga precyzji i skupienia. Niemniej jednak, pacjenci nie powinni się go obawiać, ponieważ jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, co sprawia, że nie jest bolesny.

Leczenie kanałowe składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest dokładna diagnostyka endodontyczna, która pozwala ocenić stan zęba i zainfekowanej miazgi. Należy pamiętać, że takie zmiany mogą negatywnie wpływać na tkanki otaczające zęby – w takim przypadku niezbędne jest najpierw ich leczenie.

Drugim etapem jest opracowanie korony zęba, polegające na rozwierceniu jej w celu dotarcia do miazgi zęba. Następnie lekarz dokładnie oczyszcza kanały z zainfekowanej miazgi pod mikroskopem. Kolejnym krokiem jest wypełnienie kanału bezpiecznym, neutralnym materiałem oraz jego uszczelnienie.

Ostatnim etapem leczenia endodontycznego jest odbudowa zęba, która najczęściej polega na wzmocnieniu wkładem z włókna szklanego oraz odbudowaniu korony zęba (najczęściej za pomocą materiałów ceramicznych lub kompozytowych).

Warto zauważyć, że leczenie kanałowe nie zawsze kończy się podczas jednej wizyty w gabinecie. Czasem pacjent musi poczekać nawet 3 miesiące na nałożenie wypełnienia (szczególnie w przypadku choroby sąsiednich tkanek i ich zapalenia).

Ile kosztuje leczenie kanałowe?

Wiele osób, które mają bardzo zmienione chorobowo zęby, obawia się, że nie będą mogły sobie pozwolić na leczenie kanałowe. Cena za zabieg może wydawać się bardzo wysoka. Czy tak jest jednak w rzeczywistości? Jak się okazuje, niekoniecznie. Sprawdźmy więc ile kosztuje leczenie kanałowe.

Czynniki wpływające na cenę leczenia kanałowego

Cena leczenia kanałowego zależy od wielu czynników i może się różnić w zależności od konkretnego przypadku. Do tych, które wpływają na jej wysokość, należą:

  • liczba wizyt potrzebnych do przeprowadzenia leczenia,
  • rodzaj materiałów użytych do wypełnienia,
  • liczba kanałów w zębie, które wymagają oczyszczenia,
  • obecność dodatkowych kanałów,
  • konieczność usunięcia starych wkładów korzeniowych,
  • konieczność usunięcia pozostawionych w przeszłości złamanych narzędzi kanałowych,
  • zastosowanie dodatkowych procedur, takich jak CBCT, zdjęcie RTG czy znieczulenie miejscowe,
  • miasto, w którym są świadczone usługi (w dużych miastach ceny są zwykle wyższe).

Podsumowując, leczenie endodontyczne jest trudne i czasochłonne, może też być dość kosztowne. Jednocześnie jednak leczenie kanałowe jest jedynym sposobem na ocalenie bardzo zniszczonego zęba.

Czy leczenie kanałowe jest bolesne?

Chociaż znieczulenie miejscowe jest stosowane podczas leczenia kanałowego, niewielkie dolegliwości bólowe mogą pojawić się po zabiegu, kiedy znieczulenie przestaje działać. Zazwyczaj utrzymują się one do kilku dni i można je łagodzić za pomocą dostępnych bez recepty środków przeciwbólowych.

Czy warto wykonywać leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest droższe niż tradycyjne metody. Czy warto jednak decydować się na tę opcję? Doświadczeni stomatolodzy uważają, że tak. Dzięki mikroskopowi zabieg jest wykonany z większą precyzją, co przekłada się na wyższą jakość i daje większe szanse, że ząb po leczeniu kanałowym będzie służył nam znacznie dłużej.

Ile czasu trwa leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe jest najczęściej wykonywane jednoetapowo. Długość wizyty zależy od zęba, którego dotyczy, ale zazwyczaj trwa od 1 do 2 godzin.

Podsumowanie

Za leczenie kanałowe musimy zapłacić, a jego cena zależy od wielu czynników. Pomimo to, jest to jedyny sposób na ocalenie bardzo zniszczonego zęba. Leczenie endodontyczne jest trudne i czasochłonne, ale dzięki niemu możemy uniknąć ekstrakcji zęba.

Redakcja gzm.org.pl

Nasz zespół to eksperci z różnych dziedzin – od biznesu i motoryzacji, po dom, urodę, zdrowie i styl życia. Każdy z naszych autorów łączy pasję z dogłębną wiedzą, dostarczając treści, które są zarówno inspirujące, jak i praktyczne. Dzięki naszym artykułom zyskasz cenne wskazówki i nowoczesne rozwiązania, które pomogą Ci w każdej sferze życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?