Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Jak działa lawenda na komary?

Lifestyle Data publikacji - 29 maja 2023 Autor - Redakcja gzm.org.pl
Jak działa lawenda na komary

W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszy się lawenda właściwości ma naprawdę niesamowite. Jest to przede wszystkim piękna ozdoba tarasów, balkonów oraz ogrodów. Można śmiało powiedzieć, że ta roślina ma wiele różnych zastosowań, a jednym z nich jest oczywiście odstraszanie komarów. W tym artykule wyjaśnimy, jak suszy lawendę, a także wymienimy ich najważniejsze zalety. 

Agenda:

  • Czym jest lawenda?
  • Właściwości lawendy
  • Zapach lawendy

Czym jest lawenda?

Prawdziwą zmorą letnich wieczorów mogą być bzyczące nad uchem komary oraz ich swędzące ugryzienia. Trzeba podkreślić, że specjalne spirale, świece oraz spraye można kupić w sklepach. Dostępne są nawet wtyczki do gniazdka z preparatami, które odstraszają komary. Takie produkty zawierają jednak wiele środków chemicznych, dlatego niektórzy ludzie nie lubią ich stosować. Dodatkowo zapach takich środków jest bardzo nieprzyjemny. Lawenda na komary wystarczy, żeby sobie poradzić z tymi uciążliwymi owadami. Jeśli chcesz wykorzystywać lawendę na komary, to możesz ją hodować w skrzynkach na balkonie lub w doniczce na parapecie. Ta roślina nie jest wymagająca, a do tego kwitnie przez całe lato i świetnie znosi suszę.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że jest również mrozoodporna. Ma przeważnie drobne i fioletowe kwiaty. Jest to nie tylko ładna ozdoba, ale również kwiat odstraszający komary. Komary nie znoszą intensywnego zapachu wydzielanego przez lawendę. Na inne insekty ta roślina również działa odstraszająco. Chodzi tu przede wszystkim o kleszcze lub meszki pojawiające się latem w ogrodzie. Jeśli chcesz skutecznie odstraszyć mole ubraniowe, to powkładaj do szafy suszoną lawendę w małych woreczkach. Świetnie działa też na owady biegające, takie jak mrówki. Jeśli zauważysz je w swoim mieszkaniu, to warto ustawić w niedalekiej odległości doniczkę z lawendą. 

Właściwości lawendy

Lawenda zawiera olejki eteryczne, które przyciągają motyle, trzmiele oraz pszczoły, natomiast na komary działają odstraszająco. Olejek z lawendy na komary jest dobrym rozwiązaniem, jeśli nie masz możliwości, żeby posadzić tę piękną roślinę w ogródku lub doniczce. Wystarczy skropić olejkiem chusteczkę i powiesić ją w oknie, żeby owady nie wlatywały do mieszkania. Taki olejek możesz dodać do zapachowego kominka i położyć go na parapecie. Domowy spray na komary można przygotować z olejku eterycznego połączonego z wodą. Bardzo skuteczna i wygodna w użyciu jest lawenda rozpylana w pomieszczeniu. Warto wspomnieć, że spray na komary jest w pełni naturalny i bezpieczny dla środowiska, ponieważ nie zawiera żadnych środków chemicznych. Olejek ma niezwykle intensywny zapach, więc do jego przygotowania wystarczy zaledwie kilka kropli. Jedną z najpopularniejszych roślin, które odstraszają komary jest lawenda. Wśród innych roślin o podobnych właściwościach można wymienić: bodziszek korzeniasty, kocimiętka oraz komarzyca. 

Zapach lawendy

Nie ulega wątpliwości, że zapach lawendy jest dla ludzi bardzo przyjemny, natomiast insekty go nie lubią. Lawenda odstrasza nie tylko komary, ale też inne insekty, między innymi pluskwy, mole, pająki, kleszcze, mrówki oraz muchy. Jeśli chcesz, żeby komary trzymały się od ciebie z daleka to powinieneś zastosować lawendę. Wiele osób hoduje ją też w doniczkach i raczej nikogo nie powinno to dziwić. Lawenda na komary jest bezpieczna dla ludzi i środowiska naturalnego, a do tego bardzo skuteczna. Lawenda jest piękną rośliną, która może być ciekawą ozdobą ogrodu lub domu. jest to wieloletnia roślina o intensywnym zapachu i pięknych, ozdobnych kwiatach. W lipcu lub w sierpniu zbiera się lawendę na susz. Najlepiej to zrobić chwilę przed całkowitym rozkwitnięciem kwiatów, kiedy w pączkach znajduje się większość z nich. To właśnie wtedy najwięcej olejków eterycznych znajduje się w lawendzie.

Warto mieć na uwadze, że godzina zbioru również pozostaje nie bez znaczenia. Lawendę można zebrać w południe, ponieważ o tej godzinie stężenie olejków jest większe niż w nocy. Do tego czasu roślina zdążyła się już osuszyć z rosy porannej, która może niestety przyczynić się do powstania pleśni. Do ścięcia lawendy można użyć ostrego sekatora.

Redakcja gzm.org.pl

Nasz zespół to eksperci z różnych dziedzin – od biznesu i motoryzacji, po dom, urodę, zdrowie i styl życia. Każdy z naszych autorów łączy pasję z dogłębną wiedzą, dostarczając treści, które są zarówno inspirujące, jak i praktyczne. Dzięki naszym artykułom zyskasz cenne wskazówki i nowoczesne rozwiązania, które pomogą Ci w każdej sferze życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?