Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Czym są ceramidy?

Lifestyle Data publikacji - 1 marca 2023 Autor - Redakcja gzm.org.pl
ceramidy


Ceramidy do naturalne lipidy skóry. Ich niedobór powoduje suchość, utratę blasku i ściągnięcie skóry. Na co zwrócić uwagę przy zakupie kosmetyków z ceramidami?

Czym są ceramidy?

Ceramidy to naturalne składniki skóry tworzące jej barierę lipidową. Wypełniają przestrzeń międzykomórkową skóry. Częściowo odpowiadają za elastyczność powierzchniowej warstwy naskórka. Biorą również udział w utrzymaniu równowagi procesów zachodzących w skórze. Dzięki ceramidom skóra jest miękka w dotyku i nawilżona. Spadek ceramidów w skórze niekorzystnie odbija się na jej kondycji. Pogarsza się jej elastyczność, występuje uczucie suchości i ściągnięcia, łuszczenie, szary koloryt oraz zwiększa się ryzyko powstania zmarszczek. Z tego powodu, popularność zyskały kosmetyki zawierające ceramidy. Stosowane są w produktach takich jak kremy, balsamy, serum, esencje, maseczki do włosów. Szczególnie często dodawane są do produktów przeznaczonych do cery suchej, a także z chorobami dermatologicznymi np. atopowe zapalenie skóry czy łuszczyca. Dowiedz się więcej o ceramidach z bloga drogerii Olmed: https://www.drogeriaolmed.pl/blog/artykul/ceramidy-w-kosmetykach-czym-sa-i-jak-dzialaja,1605006638.html .

Niedobór ceramidów w skórze – objawy

Zbyt mała ilość ceramidów w skórze powoduje zaburzenie jej naturalnej bariery hydro-lipidowej, chroniącej przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych i utracie nawilżenia skóry. Cera jest bardziej podatna na podrażnienia, sucha, może wystąpić swędzenie i uczucie ściągnięcia, zwłaszcza po myciu i demakijażu. Kosmetyki kolorowe (podkład, korektor, krem BB) gorzej się utrzymują. Ma zmniejszoną elastyczność, co wpływa na szybsze formowanie się zmarszczek mimicznych. Rano mogą być widoczne odgniecenia od poduszki na twarzy i dekolcie. U niektórych osób dochodzi do nadmiernej produkcji sebum w skórze, powstawania wyprysków i pogorszeniem się stanu skóry.

Ceramidy w kosmetykach – zastosowanie

Ceramidy w kosmetykach pełnią wiele funkcji. Przede wszystkim znajdziemy je w produktach o właściwościach odżywczych, nawilżających i przeciwzmarszczkowych. Wchodzą w skład szerokiej gamy kosmetyków:

  • kremy
  • serum
  • esencje
  • toniki
  • żele do mycia twarzy
  • maseczki do twarzy
  • szampony do włosów
  • odzywki do włosów
  • maski do włosów

Ich działanie aktywne polega przede wszystkim na odbudowie płaszcza lipidowego skóry, łagodzeniu podrażnień, poprawie elastyczności i gęstości skóry, wspomaganiu regeneracji, nawilżeniu skóry oraz przywróceniu skórze równowagi.

Ceramidy w kosmetykach do włosów

Ceramidy głównie są kojarzone ze stanem skóry. Stanowią jednak jeden z kluczowych elementów budowy włosa. Jeśli wystąpi ich niedobór, stają się one bardziej podatne na uszkodzenia, zwiększonym wypadaniem, łamliwością, szorstkością, przesuszeniem oraz utratą połysku. Zmniejszenie ilości ceramidów w strukturze włosa może być wynikiem stresu, częstej stylizacji z użyciem temperatury (suszenie, prostownica, lokówka), stosowanie silnych detergentów do mycia włosów (szampony z dużą ilością spieniaczy), częste zabiegi koloryzacji. Ceramidy w kosmetykach do włosów działają nawilżająco, regenerują ubytki w strukturze włosa, ułatwiają zatrzymanie wilgoci w łodydze włosa. Włosy stają się bardziej miękkie w dotyku, odzyskują połysk i mniej się łamią.

 

Redakcja gzm.org.pl

Nasz zespół to eksperci z różnych dziedzin – od biznesu i motoryzacji, po dom, urodę, zdrowie i styl życia. Każdy z naszych autorów łączy pasję z dogłębną wiedzą, dostarczając treści, które są zarówno inspirujące, jak i praktyczne. Dzięki naszym artykułom zyskasz cenne wskazówki i nowoczesne rozwiązania, które pomogą Ci w każdej sferze życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?