Nasz profil na Facebooku Biuletyn Informacji Publicznej English Deutsch English English

Targi

Chirurgia piersi jest już w Polsce bardzo popularna od wielu lat. Pracując od 8 lat w branży medycznej, spotykam się na co dzień z pacjentkami, które wiele lat temu poddały się powiększeniu piersi i przychodzą obecnie do kliniki zgłaszając problemy z implantami. Czasami są to tylko bezpodstawne obawy pacjentki, czasami jednak problem faktycznie występuje. Jak zatem zauważyć, że coś jest nie tak z implantami piersi?

Celem targów jest

  • że o piersi z implantami dbamy w takim samym stopniu (a nawet bardziej), jak o piersi naturalne.
  • Zatem pielęgnujemy je, masujemy, ale przede wszystkim regularnie badamy. Badanie piersi z implantami powinnyśmy wykonywać regularnie za pomocą dłoni.
  • Dzięki temu wszelkiego rodzaju zmiany będą dla nas od razu wyczuwalne.
  • Dodatkowo obserwujmy piersi przed lustrem sprawdzając, czy coś się zmieniło od ostatniego badania, czy nie pojawiła się asymetria piersi, uwypuklenia, itp.
  • Obowiązkowe jest również regularne badanie usg.

Sukcesy i dalsze perspektywy

Przede wszystkim wszelkiego rodzaju zmiany w wyglądzie (najczęściej występują w jednej piersi, aczkolwiek zdarza się też w obu): wciągnięta część brodawki, zapadnięcia w piersi, wyczuwalne pofałdowania implantu, zaczerwienienie piersi, opuchlizna. Czasami zmiany takie wskazują na tzw. kapsułkę, która w zaawansowanej formie deformuje pierś i wymaga pilnej konsultacji chirurga plastyka.

przykladowy (58 kB)

Oprócz pielęgnacji i regularnych badań, pamiętajcie drogie Panie, aby unikać biustonoszy z fiszbinami. Nie powinno nosić się ich regularnie gdyż mogą po prostu uciskać pierś/implant. Mimo pokus, nie zaleca się również chodzenia bez biustonosza. Nic się nie stanie gdy odstąpimy od tej zasady raz na jakiś czas, szczególnie, że piersi z implantami prezentują się bardzo seksownie ;-) . Natomiast nie róbmy tego za często.

A co jeżeli podejrzewamy deformację lub uszkodzenie implantu? Przede wszystkim niezwłocznie udajemy się do swojego chirurga plastyka. Najprawdopodobniej zaleci on usg lub rezonans piersi i zadecyduje o dalszym postępowaniu.

Jesteś zaniepokojona stanem implantów? Odwiedź stronę mojej kliniki…

przykladowy_2 (16 kB)Na koniec cenna porada: pamiętajmy drogie Panie, aby przechowywać certyfikat / dokumentacje dotyczącą implantów w bezpiecznym miejscu. Dokumentację taką (najczęściej certyfikat producenta) klinika ma obowiązek przekazać nam w dniu wypisu z kliniki. Pamiętajmy również, jakiego rozmiaru, kształtu i marki implantów chirurg użył w trakcie zabiegu. Bardzo często spotykam się z pacjentkami, które nie pamiętają jaki kształt i rozmiar wybrały kilka lat temu. Podczas konsultacji oraz po zabiegu obowiązkowo pamiętajmy, aby zapytać doktora jaką dokładnie gwarancję mają zaproponowane dla nas implanty. Jest to o tyle ważne, że obecnie dostępnych jest wiele firm/producentów implantów na rynku. Jedne z nich gwarantują kilkuletnią gwarancję (np. 10-letnią), inne zaś dożywotnią. Wariant gwarancji dożywotniej jest oczywiście lepszym wyjściem, choć zapewne nieco droższym. Skąd możemy mieć bowiem pewność, ze np. za 10 lat będzie nas stać na kolejną operację? A warto wiedzieć też, że niestety wymiana implantów jest bardzo często droższa od samego powiększenia.

© Metropolia "Silesia" 2014

(32)2530425biuro@gzm.org.pl

40-053 Katowice, ul. Barbary 21a