Nasz profil na Facebooku Biuletyn Informacji Publicznej English Deutsch English English

Imprezy Cykliczne

Kulturalny kalendarz Metropolii "Silesia" wypełniony jest po brzegi, wiele w nim wydarzeń o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej. Rawa Blues, Off Festiwal, Górnośląski Festiwal Sztuki Kameralnej, Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje"  – to tylko niektóre spośród cieszących się największą popularnością. Przyciągają tysiące gości z Polski i zagranicy, są kulturalną wizytówką Metropolii. Tutaj kalendarz skrócony.

Bluestracje
Jeden z największych festiwali bluesowych w Polsce, organizowany co roku, pod koniec kwietnia, w Chorzowie.

Euroszanty & Folk World Fusion Musik Festiwal
Największy w Polsce plenerowy festiwal Muzyki Świata, gratka dla wielbicieli muzyki szantowej i folkowej. Odbywa się w Sosnowcu.

Festiwal Arcydzieł Kameralistyki
To przedsięwzięcie artystyczne proponujące arcydzieła muzycznye z „najwyższej półki”.Co roku organizatorzy festiwalu kierują uwagę odbiorców na twórczość wybranego wybitnego przedstawiciela muzyki europejskiej. Festiwal organizowany jest przez Śląskie Towarzystwo Muzyczne, odbywa się w lipcu, m.in. w Bytomiu.

Festiwal Energii
Światło, muzyka, iluminacje, lasery. Organizowany w Jaworznie, I edycja festiwalu odbyła się w 2008 roku.

Festiwal Filmów Kultowych
Największa impreza filmowa w Katowicach, organizowana co roku, w maju. W ciągu dwóch tygodni odbywa się kilkadziesiąt seansów w różnych miejscach miasta, a także wielkie projekcje plenerowe, koncerty, wystawy i dyskusje z gośćmi festiwalu. Oprócz tzw. "filmów kultowych", na festiwalu prezentowany jest dorobek wielkich indywidualistów kina światowego.

Festiwal Filmów Niezależnych kilOFF

Festiwal Muzyki Nowej
Na festiwalu prezentowana jest zarówno klasyka kameralistyki XX wieku jak i muzyka najnowsza przedstawiona w różnych konfiguracjach instrumentów akustycznych, a także koncerty multimedialne z wykorzystaniem elektroniki, komputerów, projekcji wideo oraz choreografii. Festiwal organizowany jest co roku w grudniu, w Bytomiu.

Festiwal „Rock Bez Igły z WSB”
Festiwal rockowy, organizowany co roku we wrześniu, w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie. Ideą Festiwalu jest pokazanie, że można dobrze grać i bawić się bez żadnych środków wspomagających.

Festiwal Organowy "Muzyka w Katedrze"
Festiwal trwa od maja do listopada, jego organizatorami są Archikatedra Chrystusa Króla, Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego i Klub Inteligencji Katolickiej.

Festiwal Pieśni Maryjnej "Magnificat"
Organizowany w Piekarach Śląskich.

Festiwal Teatralny "Teatromania"
Założeniem Festiwalu jest ukazywanie różnorodności form wypowiedzi teatralnej. Formuła otwarta na zróżnicowane stylistycznie przedsięwzięcia pozwala na prezentowanie zarówno spektakli teatrów niezależnych, jaki i przedstawień teatru repertuarowego. Program Festiwalu obejmuje także spektakle zagraniczne. Festiwal odbywa się wiosną i jesienią w Bytomiu.

Gliwickie Spotkania Teatralne
Jeden z najstarszych i najważniejszych festiwali teatralnych na Śląsku, prezentujący najważniejsze dokonania scen polskich. Organizowany co roku w maju, w Gliwicach przez Gliwicki Teatr Muzyczny.

Gliwickie Spotkania Chóralne

Górnośląski Festiwal Sztuki Kameralnej
Ars Cameralis Silesiae Superioris

Festiwal stanowi prezentację najbardziej fascynujących zjawisk z różnych dziedzin sztuki, polskiej i zagranicznej. Odbywa się co roku w listopadzie, w różnych miastach województwa śląskiego.

Jaz Festiwal
Festiwal Muzyki improwizowanej odbywający się co roku w czerwcu, w Zabrzu.

Katowicki Festiwal Komedii
Festiwal teatralny prezentujący najlepsze spektakle komediowe kraju, wystawiane przez uznane polskie teatry. W ramach festiwalu widzowie wybierają najciekawsze, ich zdaniem, przedstawienia, wyróżniając je Nagrodą Publiczności Katowickiego Karnawału Komedii. Organizatorem festiwalu jest Teatr Korez we współpracy z Teatrem Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego.  Festiwal odbywa się co roku w styczniu, w Katowicach.

Estrada Śląska
Koncerty odbywające się w Parku im. Tadeusza Kościuszki, w Katowicach, w każdą niedzielę lipca i sierpnia. Organizatorem jest Miasto Katowice i "Estrada Śląska".

Mayday Polska
Wielka impreza muzyczna gromadząca gwiazdy i fanów muzyki elektronicznej. Odbywa się co roku 10 listopada w katowickim Spodku.

Mediawave
Międzynarodowy festiwal sztuki prezentujący dokonania środowisk twórczych z całej Europy, w dziedzinie filmu, muzyki, tańca, malarstwa, fotografii. Imprezy festiwalowe odbywają sie jednocześnie w kilku krajach Europy, w Polsce gospodarzem festiwalu są Mysłowice.

Metalmania
Festiwal muzyki metalowej i hardrockowej, organizowany co roku w marcu, w katowickim Spodku.

Międzynarodowy Gliwicki Festiwal Gitarowy
Odbywa sie co roku jesienią w Gliwicach

Międzynarodowy Festiwal Artystów Ulicy "Ulicznicy"
Festiwal to próba zderzenia szeroko pojętej sztuki z miastem. Połączenie w jedną formułę festiwali: buskerskiego, muzycznego i teatralnego wraz z takimi zdarzeniami, jak uliczne kino, warsztaty czy instalacje. Wspólnym mianownikiem wszystkich działań ma być ulica - miejsce mijania się zwykłych-niezwykłych ludzi. Miasto  otwiera się na dwa miesiące dla artystów ulicy - performerów, buskerów, muzyków - wszystkich tych, którzy nie boją się spotaknia z widzem. Gospodarzem Festiwalu są Gliwice.

Międzynarodowy Festiwal Bachowski
Festiwal prezentuje arcydzieła J.S. Bacha i jemu współczesnych, w wykonaniu znakomitych zespołów i solistów. Organizowany jest co roku w lipcu, w Gliwicach.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej im. G.G. Gorczyckiego
Festiwal ma na celu promocję i propagowanie muzyki klasycznej, ze szczególnym uwzględnieniem dorobku muzycznego najwybitniejszego kompozytora polskiego baroku, Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego. Organizowany co roku w kwietniu, w różnych miastach regionu.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej
Festiwal odbywa się na przestrzeni listopada i grudnia, jego organizatorem jest Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego.

Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych im. Augustyna Kozioła
Organizowany w Rudzie Śląskiej

Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny
Największa tego typu impreza w Europie środkowej, skierowana zarówno do fanów muzyki rockowej, jak i klasycznej, jazzu i muzyki etnicznej. Składa się z koncertów światowej sławy muzyków oraz warsztatów i konkursów dla młodych adeptów gry na instrumentach perkusyjnych. Koncerty odbywają się w Opolu, Wrocławiu, Katowicach, Gliwicach, Piekarach Śląskich i Bielsku-Białej.

Międzynarodowy Festiwal Polki
Największa impreza rozrywkowa na południu kraju, odbywająca się co roku w Świętochłowicach; atmosfera rodzinnego pikniku i występy polskich i zagranicznych gwiazd muzyki rozrywkowej.

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek "Katowice-Dzieciom"

Międzynarodow y Festiwal Rysowania
To największa tego typu impreza w tej części Europy. Bierze w niej udział około tysiaca rysowników, startujacych w różnych kategoriach wiekowych, którym pozują dziesiątki modeli. Festiwal odbywa się na przełomie maja i czerwca w Zabrzu, wieńczy go wystawa prac laureatów.

Międzynarodowy Festiwal Śląska Jesień Gitarowa
Odbywa się co dwa lata w Tychach; recitale  światowej klasy gitarzystów, koncerty gitarowe z towarzyszeniem orkiestry, konkurs gitarowy im. Jana Edmunda Jurkowskiego oraz towarzyszące wydarzeniu wystawy i sprzedaż sprzętu muzycznego i wydawnictw.

Międzynarodowe Konferencje Tańca Współczesnego i Festiwale Sztuki Tanecznej
Organizowane przez Śląski Teatr Tańca. Polscy i zagraniczni artyści dzielą się doświadczeniami i pomysłami, inspirują do budowania własnych, oryginalnych form ekspresji.

Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga
Jeden z trzech najważniejszych polskich międzynarodowych konkursów wykonawczych, obok Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Odbywa się co cztery lata w Katowicach.

Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka
Konkurs organizowany przez Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach i miasto Dąbrowa Górnicza, patronuje mu urodzony w tym właśnie mieście znakomity kompozytor - Michał Spisak. Konkurs odbywa się we wrześniu w Dąbrowie Górniczej.

Międzynarodowy Konkurs Wokalistyki Operowej im. Adama Didura
Organizowany co cztery lata przez Operę Śląską w Bytomiu, otwarty dla śpiewaków wszystkich narodowości - absolwentów i studentów akademii muzycznych, średnich szkół i konserwatoriów muzycznych, solistów oper i teatrów muzycznych oraz członków chórów zawodowych, którzy  nie przekroczyli wieku 30 lat.

Międzynarodowy Letni Ogród Teatralny
Najważniejsze wydarzenie artystyczne w okresie wakacyjnym w regionie; przedstawienia teatralne, koncerty, występy kabaretowe. Organizowany co roku, w lipcu i sierpniu, w Katowicach.

Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny
Występy zespołów studenckich z całego świata prezentujących rodzimy folklor. Festiwal organizowany co roku na przełomie sierpnia i września, w różnych miastach regionu.

Międzynarodowy Śląski Festiwal Jazzu

Off Festival
Festiwal  muzyki alternatywnej organizowany co roku w sierpniu, na kąpielisku Słupna w Mysłowicach. Dyrektorem artystycznym Festiwalu jest Artur Rojek.

Ogólnopolski Festiwal Dramaturgii Współczesnej
Organizowany w Zabrzu.

Ogólnopolski Festiwal Piosenki Religijnej "Cantate Deo"
Organizowany co roku w Gliwicach.

Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje"
Jeden z najważniejszych festiwali teatralnych w kraju, prezentujący to, co najlepsze w polskim teatrze. Główną nagrodą Festiwalu jest prestiżowy „Laur Konrada”.

Pielgrzymki do Cudownego Obrazu Matki Boskiej Piekarskiej w Piekarach Śląskich
Tradycja tych pielgrzymek sięga XVII wieku. W okresie międzywojennym rozpoczęto organizowanie pielgrzymek stanowych: panien na święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (15 sierpnia) oraz mężczyzn i młodzieńców (w ostatnią niedzielę maja). W każdej z nich uczestniczy około 100 do 150 tysięcy pątników.

Port Pieśni Pracy
Festiwal szantowy organizowany jesienią w Tychach.

Rawa Blues Festiwal
Jeden z największych na świecie festiwali muzyki bluesowej, prezentujący najlepszych polskich i zagranicznych artystów bluesowych. Organizowany co roku w październiku, w katowickim Spodku. Jego twórcą i organizatorem jest Ireneusz Dudek.

Śląski Festiwal Jazzowy
Organizowany przez Instytut Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach, prezentuje koncerty wybitnych polskich, europejskich i amerykańskich muzyków jazzowych. W ramach Festiwalu odbywają się także warsztaty i spotkania.

Śląskie Gody
Coroczna impreza organizowana przez Związek Górnośląski. Występy folklorystyczne, festyny, konkursy, turnieje, koncerty, a także konferencje i odczyty. Impreza łączy elementy dydaktyczne, popularyzatorskie i rozrywkowe. Jej głównym celem jest pielęgnowanie i propagowanie kultury Górnego Śląska. Cykl imprez składających się na Śląskie Gody odbywa się co roku, od wiosny do jesieni, w różnych miejscach regionu.

Śląski Festiwal Orkiestr
Organizowany w Zabrzu

Świry
Doroczny plebiscyt organizowany przez studentów Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej, w którym, osobom publicznym, przyznawane są tytułowe Świry. Świrami nagradza się za duże poczucie humoru, pomysłowość i niekonwencjonalność. Impreza transmitowana jest przez TVP 2.

Tyski Festiwal Muzyczny im. Ryśka Riedla "Ku przestrodze"
Ideą Festiwalu jest przypomnienie twórczości lidera grupy Dżem, Ryśka Riedla, a także przestroga przed zagrożeniami, jakie niesie ze sobą uzależnienie od narkotyków. Festiwal organizowany jest co roku w lipcu, w Tychach.

Tyskie Spotkania Teatralne
Festiwal ma wymiar ogólnopolski i przebiega w trzech nurtach: przegląd teatrów amatorskich, warsztaty artystyczne, wieczorne spektakle profesjonalne. Festiwal odbywa się co roku w kwietniu, w Teatrze Małym w Tychach.

© Metropolia "Silesia" 2014

(32)2530425biuro@gzm.org.pl

40-053 Katowice, ul. Barbary 21a