Nasz profil na Facebooku Biuletyn Informacji Publicznej English Deutsch English English

Turystyka, rekreacja, rozrywka

Nie ma w Polsce drugiego wielkomiejskiego ośrodka, którego jedną czwartą powierzchni stanowiłyby lasy i parki, w tym – Park Śląski, większy niż nowojorski Central Park. Ponad 600 hektarów zieleni kryje w sobie niezliczoną ilość atrakcji - Śląskie Wesołe Miasteczko, Śląski Ogród Zoologiczny, Planetarium, skansen, kolejkę wąskotorową - które dają niewyczerpane możliwości spędzania wolnego czasu.

Spacery po miastach Metropolii także dostarczają wspaniałych wrażeń – przepiękne zamki, pałace, zabytkowe kamienice, niejednokrotnie z zachowanym, oryginalnym wyposażeniem sprzed wieków ucieszą wielbicieli sztuki i architektury. Amatorzy ruchu na świeżym powietrzu odnajdą tu zbiorniki wodne z pełną infrastrukturą oraz rozległe tereny zielone, które można przemierzać pieszo lub na rowerze. A jeśli to wszystko znuży, można udać się na prawdziwą pustynię, jedną z największych osobliwości przyrodniczych w tej części Europy - Pustynię Błędowską, która terytorialnie należy wprawdzie do Małopolski, ale jej część, położona na terenie Dąbrowy Górniczej, zahacza o Metropolię.

Dwadzieścia lat temu surrealistycznie brzmiałoby zapraszanie tu turystów i obiecywanie im pełni turystyczno-kulturalnych wrażeń, chyba że ktoś pragnął oglądać kopalniane szyby i przechadzać się po dymiących hałdach. Dziś wiemy, że postindustrialne dziedzictwo zamienia się tu w turystyczny atut. Symbolem takiego markowego turystycznego produktu jest chluba naszego regionu – Szlak Zabytków Techniki. Jego najciekawsze obiekty leżą na terenie Metropolii Silesia. Ich autentyczność i unikatowość, odzwierciedlają tradycyjną kulturę tych terenów, ale także wskazują na współczesne oblicze Metropolii i jej turystycznych atrakcji. Wiele miejsc umieszczonych na Szlaku Zabytków Techniki czy Szlaku Architektury Drewnianej znajdziemy w sercu województwa. Tutaj również zobaczyć można miejsca położone na Szlaku Moderny, który obejmuje budynki katowickiej architektury okresu międzywojennego.

Więcej na slaskie.travel

© Metropolia "Silesia" 2014

(32)2530425biuro@gzm.org.pl

40-053 Katowice, ul. Barbary 21a