Nasz profil na Facebooku Biuletyn Informacji Publicznej English Deutsch English English

Partnerstwo i współpraca

Niemieckie doświadczenia

Na zaproszenie zarządu Regionalverband Ruhr (RVR) przedstawiciele Górnośląskiego Związku Metropolitalnego odwiedzili Zagłębie Ruhry w Niemczech.

Współpraca z RVR

17 stycznia w katowickim hotelu Angelo odbyła się konferencja pt. „Związki metropolitalne w Europie," prezentująca dwa związki - Ruhry (Regionalverband Ruhr – RVR) oraz Górnośląski Związek Metropolitalny, działające w największych aglomeracjach policentrycznych w Europie. Konferencja była częścią wizyty jaką złożyła w naszym regionie delegacja z biura RVR na zaproszenie GZM.

Śląskie górnictwo

- Jeszcze do niedawna byliśmy traktowani po macoszemu, teraz to się zmienia i nasze relacje z branżą górniczą stają się wreszcie partnerskie – uważa przewodniczący Górnośląskiego Związku Metropolitalnego Dawid Kostempski. – To bardzo dobrze, bo jesteśmy na siebie skazani – dodał. O współpracy samorządów z górnictwem rozmawiali dziś uczestnicy konferencji poświęconej śląskiemu górnictwu zorganizowanej przez Wydawnictwo Górnicze.

Prawie 8 mln złotych oszczędności !

Spółka Tauron dostarczy ponad 191 GWh energii elektrycznej do 20 śląskich i zagłębiowskich samorządów oraz 41 samorządowych spółek i instytucji. Przeprowadzająca w imieniu całej grupy przetarg gmina Świętochłowice wskazała dziś najkorzystniejszą ofertę. Oszczędności, jakie powstały w wyniku przetargu wynoszą blisko 8 mln złotych.

Monachium 2012

97 nieruchomości na terenie całej Metropolii Silesia – to najnowsza zintegrowana oferta inwestycyjna miast Górnośląskiego Związku Metropolitalnego przygotowana na największe targi branżowe w Europie, Expo Real 2011. Wśród nich są Stadion Miejski w Bytomiu, tereny pokopalniane oraz propozycja utworzenia PALEOPARKU.

Expo Real 2012

W Monachium trwają największe na starym kontynencie targi inwestycyjne Expo Real 2012. Wśród ponad 700 wystawców z całego świata są miasta Metropolii Silesia oraz samorząd województwa śląskiego. - Tu odbywają się wszystkie najważniejsze rozmowy pomiędzy inwestorami. To tu są najwięksi inwestorzy, którzy chcą inwestować w nowych regionach. I dlatego nie może nas tu zabraknąć – podkreśla wicemarszałek województwa śląskiego, Aleksandra Gajewska – Przydryga.

Ewolucja, czy rewolucja!

Czy nowy system gospodarki odpadami jest rewolucyjny, czy też ewolucyjny” – zastanawiali się dziś uczestnicy konferencji zorganizowanej przez Metropolię „Silesia”. Choć odpowiedzi na to pytanie są różne, co do jednego uczestnicy spotkania byli zgodni – samorządy odpowiedzialne za wdrażanie nowych zasad czeka siedem miesięcy bardzo wytężonej pracy. Od 1 lipca przyszłego roku w całej Polsce zaczną obowiązywać nowe zasady gospodarki odpadami. – Dla naszych mieszkańców na pewno będą one rewolucyjne – uważa przewodniczący GZM, Dawid Kostempski.

Property Forum Katowice

Wciąż jesteśmy jednym z najatrakcyjniejszych miejsc dla inwestorów, ale musimy znaleźć nowy sposób na ich przyciągnięcie. Dobra infrastruktura i niezły poziom wykształcenia pracowników już nie wystarczą – mówili dziś uczestnicy konferencji „Property Forum”, poświęconej rynkowi nieruchomości komercyjnych. Choć ich zdaniem śląskie miasta nigdy nie będą drugim Krakowem, czy też Wrocławiem, to jednak mają szansę z nimi rywalizować o nowych inwestorów zwłaszcza na rynku budowy nowych biurowców.

GZM na rozdrożu...?

- W strategii rozwoju Metropolii Silesia zdecydowaliśmy się przekazać określone zadania do realizacji Górnośląskiemu Związkowi Metropolitalnemu. Myślę, że czas najwyższy zdecydować, którymi z nich związek powinien się zająć – powiedział dziś podczas obrad Zgromadzenia Ogólnego GZM, przewodniczący Dawid Kostempski. Dodał, że na początku przyszłego roku zarząd związku przedstawi prezydentom miast propozycje przekazania Metropolii Silesia konkretnych zadań wraz z analizą ekonomiczno-prawną.

© Metropolia "Silesia" 2014

(32)2530425biuro@gzm.org.pl

40-053 Katowice, ul. Barbary 21a