Nasz profil na Facebooku Biuletyn Informacji Publicznej English Deutsch English English

Expo Real 2012

W Monachium trwają największe na starym kontynencie targi inwestycyjne Expo Real 2012. Wśród ponad 700 wystawców z całego świata są miasta Metropolii Silesia oraz samorząd województwa śląskiego. - Tu odbywają się wszystkie najważniejsze rozmowy pomiędzy inwestorami. To tu są najwięksi inwestorzy, którzy chcą inwestować w nowych regionach. I dlatego nie może nas tu zabraknąć – podkreśla wicemarszałek województwa śląskiego, Aleksandra Gajewska – Przydryga.

W tym roku miasta Metropolii „Silesia” oraz Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego wynajęły największą powierzchnię wśród polskich wystawców. Podobnie było w roku ubiegłym. W ciągu trzech dni targowych kilkadziesiąt tysięcy osób będzie miało okazję zapoznać się na 270 mkw. z ofertą inwestycyjną Metropolii Silesia. Stoisko śląskich i zagłębiowskich miast znajduje się w najbardziej prestiżowej hali targów A1, gdzie również wystawiają się takie firmy jak: Lufthansa, Simens, czy miasto Monachium.

Na ocenę skuteczności naszej obecności na targach pewnie przyjdzie nam poczekać. Jednak jestem pełen optymizmu i głęboko wierzę, że taka promocja ma sens i prędzej, czy później przyniesie efekty – uważa prezydent Chorzowa, członek zarządu Górnośląskiego Związku Metropolitalnego,  Andrzej Kotala. Chorzów chce zainteresować inwestorów 7 działkami o łącznej powierzchni ponad 66 hektarów. - Korzyści, jakie możemy odnieść wystawiając się na targach są nie do przecenienia. Potencjał inwestycyjny  województwa śląskiego jest ogromny. Jeśli go tu nie pokażemy, to szansa, że inwestorzy sami do nas przyjadą i zechcą zostawić pieniądze, będzie zdecydowanie mniejsza – uważa wicemarszałek województwa śląskiego, Aleksandra Gajewska - Przydryga.

Metropolia Silesia prezentuje na targach kompleksową ofertę inwestycyjną wszystkich swoich miast. W sumie 97 nieruchomości położonych na terenie 14 miast. Tradycyjnie już najwięcej ofert inwestycyjnych przygotował Sosnowiec. Wśród 18 propozycji wyróżnia się teren zrekultywowanej hałdy odpadów górniczych po byłej kopalni KWK Porąbka – Klimontów. Na jej terenie zostały odkryte skamieniałości zwierząt bezkręgowych datowane na ok. 320 mln lat. Zdaniem Muzeum Przyrodniczego Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN w Krakowie to cenne znalezisko może być podstawą do utworzenia na tym terenie PALEOPARKU!

Drugie z największych miast Zagłębia – Dąbrowa Górnicza,  wystawia na sprzedaż Kino Ars, tereny dawnej oczyszczalni ścieków „Strzemieszyce” oraz działkę położoną w granicach największego parku Miejskiego w pobliżu Centrum Targowo-Konferencyjnego EXPO SILESIA. Władze miasta szukają również inwestora dla 0,3 hektarowej działki na terenie której znajdują się dwa szyby pokopalniane / Szyb Paryż /.

Z kolei Bytom oferuje w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego  Stadion Miejski wraz z terenami przyległymi. Przeznaczenie terenu to – usługi biurowe, handel, hotelarstwo, rekreacja oraz usługi. Natomiast sąsiednie Zabrze oferuje inwestorom m.in. działki położone na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Targi Expo Real 2011 w Monachium, to jedne z największych targów branżowych w Europie. W ubiegłym roku impreza zgromadziła ponad 1,6 tysiąca wystawców z 34 krajów. Odwiedziło ją w ciągu trzech dni 37 tysięcy osób z 72 krajów

Katowice, 9 października 2012

© Metropolia "Silesia" 2014

(32)2530425biuro@gzm.org.pl

40-053 Katowice, ul. Barbary 21a