Nasz profil na Facebooku Biuletyn Informacji Publicznej English Deutsch English English

Aktualności

Metropolia korzyści

Metropolia nie powstaje z dnia na dzień, ani nawet z roku na rok. Budowanie silnego ośrodka metropolitalnego jest długotrwałym procesem, obejmującym wszystkie obszary życia społecznego, wymagającym stworzenia mechanizmów administracyjnych, formalnych i prawnych, pozwalających na konstruowanie długofalowych strategii i planów, te zaś powinny powstawać w oparciu o jak najlepsze rozpoznanie potrzeb mieszkańców. Wszak wszystkie metropolie na świecie, mimo wielu dzielących je różnic, mają jeden wspólny cel – poprawę życia swoich mieszkańców.

Szczyt Klimatyczny 2018 w Katowicach!

- Szczyt Klimatyczny ONZ (COP24) w grudniu 2018 roku odbędzie się w Katowicach – zapowiedzieli dziś na konferencji prasowej Jan Szyszko, Minister Środowiska oraz Marcin Krupa, prezydent Katowic. Prezydent Marcin Krupa podkreślał, że to doskonała wiadomość nie tylko dla Katowic, ale także dla wszystkich mieszkańców całej powstającej ponad dwumilionowej metropolii. W opinii specjalistów najsilniejszym kontrkandydatem stolicy woj. śląskiego był Gdańsk.

Wniosek przyjęty!

W poniedziałek 29 maja katowiccy radni w sali Sejmu Śląskiego uchwalili jednogłośnie wniosek o powołanie metropolii. Zostanie on złożony teraz za pośrednictwem Śląskiego Wojewody do Ministra Spraw Wewnętrznych, który na jego podstawie wyda rozporządzenie o utworzeniu z dniem 1 lipca związku metropolitalnego w woj. śląskim. W sesji, która odbyła się w Sali Sejmu Śląskiego wzięli udział wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek, marszałek województwa Wojciech Saługa, abp Wiktor Skworc, śląscy parlamentarzyści oraz prezydenci, burmistrzowie i wójtowie 41 gmin, które chcą utworzyć metropolię.

Nowy związek metropolitalny

Górnośląski Związek Metropolitalny od lat zabiegał o stworzenie prawnych podstaw dla powstania metropolii. Po podpisaniu ustawy przez Prezydenta, kolejnym formalnym krokiem będzie przygotowanie wniosku o utworzenie związku metropolitalnego. Wniosek zostanie złożony przez Radę Miasta Katowice i rozpatrzony przez Radę Ministrów. Zanim jednak to nastąpi, we wszystkich gminach objętych wnioskiem zostaną przeprowadzone konsultacje społeczne.

Industriada 2017 podsumowana

84 tysiące osób, mimo kapryśnej aury, uczestniczyło 10 czerwca 2017 w święcie Szlaku Zabytków Techniki. Większość z nich wysoko ocenia Industriadę i zapowiada udział w kolejnej edycji.

Zgromadzenie GZM

23 czerwca odbyło się kolejne Walne Zgromadzenie Górnośląskiego Związku Metropolitalnego w Katowicach.

Dobre praktyki rowerowe

20 czerwca w Żarkach z inicjatywy Śląskiego Oficera Rowerowego odbyło się spotkanie rowerowe urzędników samorządowych pod nazwą „Swojego nie znacie… czyli dobre praktyki rowerowe”, w którym udział wziął również przedstawiciel Biura GZM.

Relacja z XII Forum Nowej Gospodarki

W Parku Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum w Katowicach odbyła się dwunasta już edycja Forum Nowej Gospodarki będącego miejscem spotkań i wymiany doświadczeń liderów nauki, biznesu i administracji. Tym razem, 9 czerwca grono ekspertów dyskutowało o niskiej emisji i wyzwaniach jakie stawia przed nami walka z tym problemem, a także o gospodarce niskoemisyjnej jako szansie dla rozwoju województw śląskiego i małopolskiego. Górnośląski Związek Metropolitalny był patronem tego wydarzenia.

Mistrzostwa Europy do lat 21 w Tychach

W Tychach zagrają reprezentacje Niemiec, Czech, Włoch oraz Danii oraz półfinaliści Mistrzostw Europy do lat 21. Stadion jest gotowy na przyjęcie najlepszych drużyn w Europie, na miejscu od kilu dni pracują przedstawiciele UEFA i PZPN, w gotowości są też wszystkie służby, które będą czuwały nad bezpieczeństwem kibiców (270 policjantów i blisko 60 strażaków) oraz ponad 100 wolontariuszy.

Industriada 2017

W rytmie maszyny, w strugach deszczu i w obecności ponad 84 000 uczestników – tegoroczne święto Szlaku Zabytków Techniki dowiodło, że INDUSTRIADA drobiła się publiczności, której nie przestraszy nawet kilkugodzinne załamanie pogody

© Metropolia "Silesia" 2014

(32)2530425biuro@gzm.org.pl

40-053 Katowice, ul. Barbary 21a