Nasz profil na Facebooku Biuletyn Informacji Publicznej English Deutsch English English

Aktualności

Ruszają konsultacje społeczne

Rada Miasta Katowice 10 kwietnia przyjęła uchwałę o przeprowadzeniu konsultacji z mieszkańcami Katowic, dotyczących wejścia miasta Katowice w skład związku metropolitalnego w województwie śląskim.

Nowy związek metropolitalny

Górnośląski Związek Metropolitalny od lat zabiegał o stworzenie prawnych podstaw dla powstania metropolii. Po podpisaniu ustawy przez Prezydenta, kolejnym formalnym krokiem będzie przygotowanie wniosku o utworzenie związku metropolitalnego. Wniosek zostanie złożony przez Radę Miasta Katowice i rozpatrzony przez Radę Ministrów. Zanim jednak to nastąpi, we wszystkich gminach objętych wnioskiem zostaną przeprowadzone konsultacje społeczne.

Ustawa podpisana przez Prezydenta !

Dnia 4 kwietnia 2017 roku Prezydent RP Andrzej Duda podpisał Ustawę o związku metropolitalnym w województwie śląskim. Uroczyste podpisanie miało miejsce w Katowicach w Urzędzie Wojewódzkim tuż po godz. 14.

X Metropolitalne Święto Rodziny

2 marca, w Bibliotece Śląskiej w Katowicach, zorganizowana została konferencja inaugurująca X Metropolitalne Święto Rodziny, któremu w tym roku towarzyszy hasło „Rodzina źródłem miłości”. Górnośląski Związek Metropolitalny jest patronem i współorganizatorem Święta od jego pierwszej edycji.

Standardy rowerowe dzięki GZM

Samorządy będą mogły stosować podobne zasady w rozwoju infrastruktury rowerowej. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego przyjął "Standardy i wytyczne kształtowania infrastruktury rowerowej”, opracowane przez Górnośląski Związek Metropolitalny.

Sezon rowerowy rozpoczęty!

Prezydent Marcin Krupa wraz z partnerami biznesowymi i instytucjonalnymi zainaugurowali dziś nowy sezon funkcjonowania miejskiej sieci wypożyczalni rowerów. W Katowicach rozpoczęło działanie aż 30 stacji, których operatorem, podobnie jak w zeszłym roku, jest Nextbike. - Katowice to miasto z każdym rokiem coraz bardziej przyjazne dla rowerzystów. Inwestujemy znaczne środki w rozbudowę infrastruktury rowerowej – w tym roku wydamy ok. 6 mln zł na utworzenie 11 km nowych dróg rowerowych. Dziś otwieramy aż 30 stacji wypożyczalni rowerów, a w systemie pojawią się 244 jednoślady i nie jest nasze ostatnie słowo - powiedział prezydent Marcin Krupa. – Bardzo się cieszę, że sprawdza się nasza strategia, by rowery pełniły w Katowicach funkcję zarówno rekreacyjną, ale też transportową. Pokazują to liczby - w zeszłym roku rowery wypożyczono u nas 38 tysięcy razy i aż 9 tysięcy mieszkańców miasta jest wpisanych do systemu – dodał prezydent.

XII Forum Nowej Gospodarki

Dyskusja o gospodarce niskoemisyjnej i walce ze smogiem, budynkach efektywnych energetycznie oraz inteligentnych miastach. Ponadto międzynarodowe spotkania biznesowe oraz rodzinny piknik naukowy 9 czerwca 2017 r. w Katowicach! GZM będzie patronem tego wydarzenia.

Ustawa metropolitalna w Dzienniku Ustaw

Od dziś obowiązuje ustawa o związku metropolitalnym w województwie śląskim, która w Dzienniku Ustaw ukazała się 6 kwietnia 2017 r. pod poz. 730 . 4 kwietnia dokument podpisał w Katowicach Prezydent RP Andrzej Duda.

Uchwała antysmogowa jednogłośnie

Sejmik Województwa Śląskiego jednogłośnie przyjął uchwałę tej kadencji w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląskiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.

© Metropolia "Silesia" 2014

(32)2530425biuro@gzm.org.pl

40-053 Katowice, ul. Barbary 21a