Nasz profil na Facebooku Biuletyn Informacji Publicznej English Deutsch English English

Audycje w Radio Piekary

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o metropolii, ale nie wiecie kogo zapytać. Radio Piekary i Górnośląski Związek Metropolitalny zapraszają do słuchania audycji "Metropolia korzyści", Przez cały lipiec i sierpień, w każdy czwartek o godz. 12.45 oraz 13.45 - trudne pytania słuchaczy i proste odpowiedzi ekspertów. Warto posłuchać!

Padną odpowiedzi na najważniejsze pytania: czym jest metropolia, co zmieni w życiu mieszkańców Górnego Śląska i Zagłębia, jakie korzyści przyniesie regionowi, miastom i gminom oraz nam wszystkim? Co zmieni się na korzyść w poszczególnych miastach i gminach, na co mogą liczyć mieszkańcy Górnego Śląsk i Zagłębia?  W pierwszej części audycji (czwartek, 6 VII o godz. 12.45) przedstawimy stan wiedzy o metropolii jej mieszkańców. Zapytaliśmy o to naszych słuchaczy od Gliwic po Dąbrowę Górniczą. Od Tarnowskich Gór po Kobiór.  W drugiej części audycji (czwartek, 6 VII o godz. 13.45) przewodnicząca GZM, Małgorzata Mańka – Szulik spróbuje znaleźć proste odpowiedzi na trudne pytania. Przybliży korzyści, jakie powinny płynąć ze współpracy miast i gmin w Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii.

Posłuchaj - Audycja nr 1

Drugi odcinek programu ″Metropolia korzyści″ (czwartek 13 lipca) poświęciliśmy młodym osobom, które po zdobyciu wykształcenia stają przed dylematem: zostać czy wyjechać?  Naszym wspólnym marzeniem jest, by zostali i zmieniali Śląsk oraz Zagłębie na lepsze. Ale to nie jest takie proste.  Absolwenci, których pytaliśmy o to, co mogłoby ich skłonić do zmiany planów wyjazdowych, odpowiadali niemal jednym głosem: atrakcyjna praca i wysokie zarobki. Posłuchajcie.

Tymi opiniami nie jest zaskoczony profesor Jana Wojtyła, wieloletni rektor Akademii Ekonomicznej (dziś Uniwersytetu Ekonomicznego) w Katowicach. Bez zapewnienia stabilnych perspektyw rozwoju zawodowego, bezpieczeństwa, które pozwoli myśleć o założeniu rodziny, docenienia zdobytych kwalifikacji i doświadczenia, nie można myśleć o powstrzymaniu fali emigracji.  Profesor podał przykład z życia wzięty, jak został potraktowany u nas wybitny specjalista, transplantolog, absolwent zagranicznych stażów w dziedzinie przeszczepów płuc, dlaczego musiał szukać swojej szansy w Zachodniej Europie.

Posłuchaj - Audycja nr 2

© Metropolia "Silesia" 2014

(32)2530425biuro@gzm.org.pl

40-053 Katowice, ul. Barbary 21a