Nasz profil na Facebooku Biuletyn Informacji Publicznej English Deutsch English English

Aktualności

Remis na debacie!

30 maja w Mediatece w Tychach odbyła się 13. debata oksfordzka organizowana przez Górnośląski Związek Metropolitalny wraz z Urzędem Miasta Tychy.

Pozytywna opinia Wojewody

31 maja 2017 Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek pozytywnie zaopiniował wniosek Rady Miasta Katowice o utworzenie związku metropolitalnego w województwie śląskim.

Wniosek przyjęty!

W poniedziałek 29 maja katowiccy radni w sali Sejmu Śląskiego uchwalili jednogłośnie wniosek o powołanie metropolii. Zostanie on złożony teraz za pośrednictwem Śląskiego Wojewody do Ministra Spraw Wewnętrznych, który na jego podstawie wyda rozporządzenie o utworzeniu z dniem 1 lipca związku metropolitalnego w woj. śląskim. W sesji, która odbyła się w Sali Sejmu Śląskiego wzięli udział wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek, marszałek województwa Wojciech Saługa, abp Wiktor Skworc, śląscy parlamentarzyści oraz prezydenci, burmistrzowie i wójtowie 41 gmin, które chcą utworzyć metropolię.

Sosnowiec za metropolią

26 maja odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Sosnowcu. Radni podjęli jednogłośnie uchwałę o bezwarunkowym wejściu gminy do związku metropolitalnego w woj. śląskim.

XII Forum Nowej Gospodarki

Po raz szósty na Śląsku, a dwunasty w ogóle, liderzy biznesu i administracji spotkają się 9 czerwca w katowickim Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum, by wspólnie wytyczać najlepsze kierunki rozwoju gospodarczego dla Śląska i Małopolski na najbliższe lata. Głównym przedmiotem debat będzie ograniczanie niskiej emisji oraz próba znalezienia odpowiedzi na pytanie jak dzisiejszy problem zmienić w szansę dla gospodarki Śląska i Małopolski. GZM jest patronem tego wydarzenia.

Debata w Tychach

We wtorek 30 maja w tyskiej Mediatece odbędzie się debata oksfordzka pod tytułem "Metropolia Silesia szansą dla rozwoju Tychów" zorganizowana przez Górnośląski Związek Metropolitalny przy współpracy Urzędu Miasta Tychy.

Metropolitalne Swięto Rodziny

W tym roku już po raz dziesiąty obchodzimy Metropolitalne Święto Rodziny, którego inicjatorkami były śp. Krystyna Bochenek oraz prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. Koncert inaugurujący jubileuszowe obchody odbył się się w sobotę, 20 maja w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: metropolita katowicki abp Wiktor Skworc oraz ordynariusz gliwicki bp Jan Kopiec.

W rytmie maszyn. Industriada napędza Śląskie

Ponad pół tysiąca atrakcji w czterdziestu siedmiu obiektach i tylko kilkadziesiąt godzin, by zdążyć odwiedzić przynajmniej część z nich. Tegoroczna odsłona święta Szlaku Zabytków Techniki nie da nam wytchnąć choćby na moment i 10 czerwca połączy dwadzieścia siedem miast regionu.

Z rynku do rynku 2017

Z rynku do rynku to cykliczna impreza organizowana co roku już po raz siódmy. Klub Sportowy AZS AWF Katowice zaprasza 3 czerwca 2017 roku na rekreacyjny przejazd rowerowy na trasie Katowice-Kraków.

Tour de Pologne w miastach metropolii

74. Tour de Pologne UCI World Tour to kolarska liga mistrzów i jedyna okazja w roku, żeby na polskich drogach obserwować najlepszych zawodników w światowym peletonie. Wyścig, który przed nami, potrwa od 29 lipca do 4 sierpnia i skupi się na południu Polski, w tym w wielu miastach metropolii. W ciągu siedmiu dni kolarze przejadą dokładnie 1144 kilometry. Odwiedzą ponad 500 miejscowości.

© Metropolia "Silesia" 2014

(32)2530425biuro@gzm.org.pl

40-053 Katowice, ul. Barbary 21a