Nasz profil na Facebooku Biuletyn Informacji Publicznej English Deutsch English English

Aktualności

Standardy rowerowe dzięki GZM

Samorządy będą mogły stosować podobne zasady w rozwoju infrastruktury rowerowej. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego przyjął "Standardy i wytyczne kształtowania infrastruktury rowerowej”, opracowane przez Górnośląski Związek Metropolitalny.

Sezon rowerowy rozpoczęty!

Prezydent Marcin Krupa wraz z partnerami biznesowymi i instytucjonalnymi zainaugurowali dziś nowy sezon funkcjonowania miejskiej sieci wypożyczalni rowerów. W Katowicach rozpoczęło działanie aż 30 stacji, których operatorem, podobnie jak w zeszłym roku, jest Nextbike. - Katowice to miasto z każdym rokiem coraz bardziej przyjazne dla rowerzystów. Inwestujemy znaczne środki w rozbudowę infrastruktury rowerowej – w tym roku wydamy ok. 6 mln zł na utworzenie 11 km nowych dróg rowerowych. Dziś otwieramy aż 30 stacji wypożyczalni rowerów, a w systemie pojawią się 244 jednoślady i nie jest nasze ostatnie słowo - powiedział prezydent Marcin Krupa. – Bardzo się cieszę, że sprawdza się nasza strategia, by rowery pełniły w Katowicach funkcję zarówno rekreacyjną, ale też transportową. Pokazują to liczby - w zeszłym roku rowery wypożyczono u nas 38 tysięcy razy i aż 9 tysięcy mieszkańców miasta jest wpisanych do systemu – dodał prezydent.

XII Forum Nowej Gospodarki

Dyskusja o gospodarce niskoemisyjnej i walce ze smogiem, budynkach efektywnych energetycznie oraz inteligentnych miastach. Ponadto międzynarodowe spotkania biznesowe oraz rodzinny piknik naukowy 9 czerwca 2017 r. w Katowicach! GZM będzie patronem tego wydarzenia.

Ruszają konsultacje społeczne

Rada Miasta Katowice 10 kwietnia przyjęła uchwałę o przeprowadzeniu konsultacji z mieszkańcami Katowic, dotyczących wejścia miasta Katowice w skład związku metropolitalnego w województwie śląskim.

Ustawa metropolitalna w Dzienniku Ustaw

Od dziś obowiązuje ustawa o związku metropolitalnym w województwie śląskim, która w Dzienniku Ustaw ukazała się 6 kwietnia 2017 r. pod poz. 730 . 4 kwietnia dokument podpisał w Katowicach Prezydent RP Andrzej Duda.

Uchwała antysmogowa jednogłośnie

Sejmik Województwa Śląskiego jednogłośnie przyjął uchwałę tej kadencji w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląskiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.

Industriada 2017

Industriada 2017 odbędzie się 10 czerwca. Weźmie w niej udział 47 przemysłowych zabytków z 28 miast województwa śląskiego, a wśród nich ponownie EC Szombierki oraz debiutanci: Fabryka Pełna Życia w Dąbrowie Górniczej i osiedle patronackie Huty Silesia w Rybniku. Tegoroczny program Industriady konstruowany jest w rytmie maszyny – to motyw przewodni festiwalu. 8 maja Industriada odsłoni pierwsze punkty tego programu.

Inauguracja Obserwatorium

We wtorek 4 kwietnia 2017 roku w rektoracie Uniwersytetu Śląskiego odbyło się seminarium pt. „Nauka dla samorządu – wiedzieć, żeby działać” inaugurujące współpracę międzyuczelnianą w ramach Obserwatorium Procesów Miejskich i Metropolitalnych (OPMiM).

Harmonogram konsultacji

Podjęcie uchwał ws. przeprowadzenia konsultacji stało się możliwe dopiero po podpisaniu ustawy przez prezydenta RP i wejściu jej w życie (dzień po publikacji). W tym miejscu harmonogram konsultacji społecznych w Twojej gminie i link do szczegółowych informacji.

© Metropolia "Silesia" 2014

(32)2530425biuro@gzm.org.pl

40-053 Katowice, ul. Barbary 21a