Nasz profil na Facebooku Biuletyn Informacji Publicznej English Deutsch English English

Aktualności

Industriada 2017

Industriada 2017 odbędzie się 10 czerwca. Weźmie w niej udział 47 przemysłowych zabytków z 28 miast województwa śląskiego, a wśród nich ponownie EC Szombierki oraz debiutanci: Fabryka Pełna Życia w Dąbrowie Górniczej i osiedle patronackie Huty Silesia w Rybniku. Tegoroczny program Industriady konstruowany jest w rytmie maszyny – to motyw przewodni festiwalu. 8 maja Industriada odsłoni pierwsze punkty tego programu.

Inauguracja Obserwatorium

We wtorek 4 kwietnia 2017 roku w rektoracie Uniwersytetu Śląskiego odbyło się seminarium pt. „Nauka dla samorządu – wiedzieć, żeby działać” inaugurujące współpracę międzyuczelnianą w ramach Obserwatorium Procesów Miejskich i Metropolitalnych (OPMiM).

Harmonogram konsultacji

Podjęcie uchwał ws. przeprowadzenia konsultacji stało się możliwe dopiero po podpisaniu ustawy przez prezydenta RP i wejściu jej w życie (dzień po publikacji). W tym miejscu harmonogram konsultacji społecznych w Twojej gminie i link do szczegółowych informacji.

Bytom ma inwestora

Opartą na najnowszych technologiach halę produkcyjno – magazynową wybuduje w Bytomiu Firma Epco Polska zajmująca się produkcją paneli do bram segmentowych. Zakład powstanie na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Bytomiu.

Zabrze miastem zdrowia

W Zabrzu rusza pilotażowy projekt pn. Miasto Zdrowia. Śląski Park Technologii Medycznych Kardio-Med. Silesia ze stworzonym Centrum Telemedycznym nawiązał współpracę z firmą Comarch. Od czerwca tego roku świadczyć będzie bezpłatne usługi z zakresu zdalnej opieki zdrowotnej dla mieszkańców. Realizacja projektu została zaplanowana na lata 2017 – 2019. Niezbędne systemy i urządzenia dostarcza firma Comarch. Projekt jest realizowany przy współpracy z Urzędem Miasta Zabrze.

Rusza Obserwatorium

4 kwietnia 2017r. na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach odbędzie się seminarium inaugurujące Obserwatorium Procesów Miejskich i Metropolitalnych (OPMiM) "Nauka dla samorządu – wiedzieć, żeby działać".

Metropolitalne wyzwania

O problemach bezpieczeństwa i tożsamości w obszarze dużych aglomeracji miejskich i wyzwaniach metropolitalnych dyskutować będą uczestnicy międzynarodowego seminarium pt. Europa w obliczu wyzwań i zagrożeń bezpieczeństwa, tożsamości i jakości życia, która odbędzie się w Katowicach i Zabrzu pod patronatem Przewodniczącej Górnośląskiego Związku Metropolitalnego – Małgorzaty Mańki-Szulik oraz Prezydenta Miasta Katowice – Marcina Krupy.

Współpraca z Peru

W dniach 15-16 marca z oficjalną wizytą w województwie śląskim przebywa ambasador Peru Alberto Salas Barahona. 15 marca odwiedził Katowice i Zabrze. Podczas spotkania z Małgorzatą Mańką-Szulik, prezydentem Zabrza i Przewodniczącą GZM, rozmawiano o współpracy z zakresie nauki, gospodarki i turystyki. Zaplanowano spotkania także w Sosnowcu i Katowicach.

Kobiety siłą metropolii

„Metropolia Silesia szansą dla młodzieży. Kobiety siłą metropolii" - z takim tematem zmierzyli się dziś w debacie oksfordzkiej uczniowie Akademickiego Zespołu Szkół i Zespołu Szkół nr 1 w Piekarach Śląskich. W jury zasiadły m.in. Sława Umińska-Duraj - prezydent Piekar Śląskich (przewodnicząca jury) oraz Małgorzata Mańka-Szulik - prezydent Zabrza i przewodnicząca zarządu Górnośląskiego Związku Metropolitalnego.

Senat za ustawą!

16 marca 2017 r. Senat RP przyjął ustawę o związku metropolitalnym w województwie śląskim. Za było 58 senatorów.

© Metropolia "Silesia" 2014

(32)2530425biuro@gzm.org.pl

40-053 Katowice, ul. Barbary 21a