Nasz profil na Facebooku Biuletyn Informacji Publicznej English Deutsch English English

Aktualności

Pierwsze posiedzenie Zgromadzenia Metropolii

Załączamy porządek I sesji Zgromadzenia Metropolii, która odbędzie się 29 sierpnia w Katowicach. Prezydent Katowic rozesłał go do wszystkich gmin tworzących metropolię. Poniżej zamieszczamy także komentarz prezydenta Marcina Krupy w/s I sesji Zgromadzenia.

Folder o metropolii

Górnośląski Związek Metropolitalny przed pierwszym posiedzeniem Zgromadzenia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii przygotował folder o nowym związku metropolitalnym w woj. śląskim.

5 nowych stacji rowerowych w Katowicach!

Od poniedziałku 31 lipca do dyspozycji mieszkańców zostaje oddanych 5 nowych stacji rowerów miejskich. To uzupełnienie już istniejącej infrastruktury, która obejmuje w tym momencie łącznie 35 stacji.

46 stacji rowerowych w Chorzowie

Chorzowskie sposoby na korki i przepełnione parkingi? Rowery miejskie, centrum przesiadkowe i inteligentny system zarządzania ruchem. Miasto pozyskało prawie 32 mln zł na projekt „Budowa centrum przesiadkowego chorzowskiego Rynku wraz z infrastrukturą towarzyszącą”.

Ranking gmin

Ranking najzamożniejszych samorządów to jedno najstabilniejszych zestawień przygotowywanych przez Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”. Są w nim także miasta naszej metropolii.

Film o nowej metropolii

Jeden dla wszystkich, wszyscy dla jednego - to recepta na sukces, którą chcą wspólnie realizować samorządy Górnego Śląska i Zagłębia. Dokładnie 41 gmin postanowiło stworzyć metropolię. Górnośląski Związek Metropolitalny wraz z portalem Onet przygotował film promocyjny o korzyściach z powstania nowej metropolii.

Obszar związku metropolitalnego

Mamy podpisaną ustawę metropolitalną oraz rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów. Pełnomocnikiem do spraw utworzenia związku metropolitalnego jest teraz prezydent miasta Katowice, do którego obowiązków należy przygotowanie organizacyjne i prawne związku, zwłaszcza opracowanie projektu statutu związku oraz pierwszego budżetu Górnośląsko - Zagłębiowskiej Metropolii.

100 tysięcy rowerów!

Tylko od początku tego sezonu wypożyczono rowery prawie 55 tysięcy razy! Z systemu korzysta już niemal 17 tysięcy osób, a od startu sezonu przybyło 7500 nowych użytkowników. Katowice uruchomiły system rowerów miejskich jako pierwsze w Aglomeracji Śląskiej. Dziś City by bike to największy i najpopularniejszy system rowerów miejskich na Śląsku.

Audycje w Radio Piekary

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o metropolii, ale nie wiecie kogo zapytać. Radio Piekary i Górnośląski Związek Metropolitalny zapraszają do słuchania audycji "Metropolia korzyści", Przez cały lipiec i sierpień, w każdy czwartek o godz. 12.45 oraz 13.45 - trudne pytania słuchaczy i proste odpowiedzi ekspertów. Warto posłuchać!

© Metropolia "Silesia" 2014

(32)2530425biuro@gzm.org.pl

40-053 Katowice, ul. Barbary 21a