Nasz profil na Facebooku Biuletyn Informacji Publicznej English Deutsch English English

Aktualności

Inauguracja Metropolitalnego Święta Rodziny

Tegoroczne, jubileuszowe, Metropolitalne Święto Rodziny zainauguruje 20 maja 2017 r. koncert w zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca. Wystąpi zespół „Carrantuohill” z Anną Buczkowską, zabrzmi więc muzyka rodem z Irlandii i Szkocji, ale także własne kompozycje grupy, oparte na „celtyckich korzeniach”. Zespołowi towarzyszyć będzie formacja „Salake”, tańcząca tradycyjne, irlandzkie tańce.

Rusza program STOP SMOG!

Program SMOG STOP „Dofinansowanie zadań realizowanych przez mieszkańców województwa śląskiego na rzecz ograniczenia niskiej emisji” jest kontynuacją Programu Pilotażowego realizowanego w 2016 roku przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Katowicach. W ramach programu można uzyskać dofinansowanie do wymiany pieca w domu jednorodzinnym.

IX Europejski Kongres Gospodarczy

132 sesje, 700 prelegentów, 11 880 godzin merytorycznych debat. Wśród gości liczna reprezentacja administracji unijnej, polskiego rządu, krajowego i europejskiego parlamentu, ministrowie i wiceministrowie z Europy i świata oraz przedstawiciele zarządów największych firm, eksperci i liderzy opinii. IX edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach i towarzyszących mu European Start-up Days rozpoczyna się 10 maja.

Finał INDUSTRIADY w Gliwicach

Tegoroczna odsłona Industriady odbędzie się 10 czerwca w 47 przemysłowych obiektach zlokalizowanych w 28 miastach województwa śląskiego. Program tej edycji powstał w rytmie maszyn, o czym będzie można przekonać się już w przeddzień święta – 9 czerwca, w trakcie tzw. rozruchu maszyn, który tym razem odbędzie się w ośmiu obiektach w sześciu miastach regionu.

Wyniki konsultacji z mieszkańcami

W 41 miastach i gminach naszego regionu trwa proces konsultacji z mieszkańcami ustawy o związku metropolitalnym. Celem tych konsultacji jest poznanie opinii mieszkańców na temat przystąpienia gminy, którą zamieszkują do związku metropolitalnego.

Remis na debacie!

W środę 26 kwietnia w Siemianowickim Centrum Kultury przy ul. Niepodległości 45 odbyła się debata oksfordzka dla licealistów, zorganizowana przez Górnośląski Związek Metropolitalny przy współpracy Urzędu Miasta Siemianowice Śląskie.

Rusza wypożyczalnia rowerów miejskich w Tychach

1 maja w Tychach ruszy pilotażowy system samoobsługowych wypożyczalni rowerów. Do dyspozycji mieszkańców i turystów oddanych zostanie 40 rowerów, którymi będzie można poruszać się między czterema stacjami. Z Tyskiego Roweru będzie można korzystać do końca września.

Wsparcie dla konsultacji

Biskupi trzech diecezji: gliwickiej, sosnowieckiej oraz katowickiej, bp Jan Kopiec, bp Grzegorz Kaszak oraz Abp Wiktor Skworc skierowali do wiernych swoich diecezji wspólne słowo w związku z tworzeniem związku metropolitalnego.

Sejmik za metropolią!

Na dzisiejszej sesji Sejmiku województwa radni głosowali za wyrażeniem opinii w sprawie utworzenia związku metropolitalnego w województwie śląskim. Uchwała przeszła przy jednym głosie wstrzymującym się.

Wyniki konsultacji

W miastach i gminach chcących utworzyć związek metropolitalny konieczne są konsultacje. Poniżej w tabeli wyniki konsultacji.

© Metropolia "Silesia" 2014

(32)2530425biuro@gzm.org.pl

40-053 Katowice, ul. Barbary 21a